مجسمه آزادی کجاست - تندیس آزادی زیبای باشکوه!

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 26 خرداد 1399 1
مجسمه آزادی کجاست - تندیس آزادی زیبای باشکوه!

مجسمه آزادی (Statue of Liberty National Monument) یک تلاش مشترک بین فرانسه و ایالات متحده بود، با هدف بزرگداشت دوستی پایدار بین مردمان دو ملت!. فردریک-آگوست بارتولدی، مجسمه ساز فرانسوی، بود که با استفاده از ورقه های مسی چکش خورده و با همراهی الكساندر-گوستاو ایفل، مردی که پشت برج مشهور ایفل قرار داشت، چارچوب فولادی مجسمه را طراحی كرد. این مجسمه نمادین سپس به ایالات متحده داده شد و در بالای یک پایه که توسط آمریکایی ها ساخته شده بود قرار گرفت که در یک جزیره کوچک در خلیج شمالی نیویورک واقع گردیده و اکنون به عنوان جزیره لیبرتی شناخته می شود. این نام توسط رئیس جمهور گروور کلیولند در سال 1886 به آن اختصاص داده شده است. در طی سالها مجسمه استوار و راست قامت به مانند میلیون ها مهاجری از طریق جزیره الیس در نزدیکی آمریکا، به این کشور وارد می شوند ایستاده است. در سال 1986 ، به افتخار صدمین سالگرد پایه گذاری، این مجسمه، مورد مرمت قرار گرفت. امروز، این تندیس همچنان به عنوان سمبل ماندگار آزادی و دموکراسی و همچنین یکی از شناخته شده ترین نقاط دیدنی جهان یاد می شود.

عکس مجسمه آزادی

تاریخچه مجسمه آزادی

در حدود سال 1865، با شعله ور شدن جنگ داخلی آمریکا، مورخ فرانسوی ادوارد دی لابولی پیشنهاد کرد فرانسه مجسمه‌ای را برای جشن گرفتن موفقیت این کشور در ساختن یک دموکراسی پایدار به ایالات متحده ببخشد. فردریک مجسمه ساز (فردریک آگوست بارتولدی) معروف به سازنده مجسمه های غول پیکر، این شانس را بدست آورد تا سازنده مجسمه آزادی باشد. هدف این بود که این مجسمه برای صدمین سالگرد اعلامیه استقلال در سال 1876 طراحی شود. این پروژه تلاشی مشترک بین دو کشور است - مردم فرانسه مسئولیت ساخت مجسمه و مونتاژ آن را داشتند، در حالی که آمریکایی ها پایه ای که مجسمه باید روی آن می ایستاد را ساختند ودرواقع با ای کار این مجسمه به نوعی به سمبل دوستی بین مردمان دو کشور تبدیل شد.
جالب است بدانید پایه مجسمه شامل نمایشگاه هایی از تاریخچه این بنای یادبود، از جمله مشعل اصلی، ساخت سال 1886 است.

مجسمه آزادی در کجاست

خلق "زیبای باشکوه" به دست بارتولدی مشهور!

به دلیل لزوم جمع آوری بودجه برای مجسمه، کار بر روی مجسمه تا سال 1875 آغاز نشده بود. دست ساخته عظیم بارتولدی با عنوان "مجسمه آزادی روشنگری جهان" زنی را نشان می داد که مشعل را در دست راست خود بالا می برد و یک لوح در دست چپ داشت. روی لوحی که در دست چپ او بود تاریخ "4 ژوئیه 1776" حک گردیده که تاریخ تصویب اعلامیه استقلال آمریکا است. بارتولدی که گفته می شود از روی چهره ی مادرش چهره زن مشعل دار آزادی را الگوبرداری کرده است، ورق های مس بزرگی را چکش زد تا ذره ذره مجسمه را خلق کند. وی برای خلق مجسمه، اسكلتی ساخت كه روی آن پوست مونتاژ می گردید، وی برای کمک گرفتن، الكساندر-گوستاو ایفل، طراح برج ایفل پاریس را فراخواند. برج ایفل از اسکلت آهن و استیل ساخته شده است که به پوسته مس اجازه می دهد به طور مستقل حرکت کند، دلیل این کار وزش بادهای شدید در بندر نیویورک بود که باعث فروریختن مجسمه می شد اما با این ترفند دیگر مشکلی وجود نداشت.

تندیس آزادی آفرینش و اهداء

در حالی که در فرانسه کار بر روی مجسمه ادامه داشت، تلاش‌هایی برای جمع آوری کمک‌های مالی در ایالات متحده برای ساخت پایه آن از جمله مسابقات و نمایشگاه ها ادامه داشت. پایه تندیس آزادی توسط معمار آمریکایی ریچارد موریس هانت، در داخل حیاط فورت وود ساخته شده است، قلعه‌ای که برای جنگ سال 1812 ساخته شده و در جزیره بدلو، در بخش جنوبی منهتن در خلیج شمالی نیویورک واقع گردیده است.

مجسمه آزادی نماد چیست

انتقال تندیس به آمریکا

در سال 1885 بارتولدی مجسمه را بصورت تکه های جدا جدا تکمیل کرد و در بیش از 200 جعبه بسته بندی کرد و به نیویورک فرستاد که در ماه ژوئن و به وسیله ناوچه فرانسوی ایسه وارد نیویورک شد. در طی چهار ماه بعد، کارگران اجزای مجسمه را مجدداً سرهم کرده و آن را روی پایه قرار دادند. ارتفاع تندیس آزادی به همراه ساختمانی که پایه آن است به 305 فوت (93 متر) می رسد. در 28 اکتبر 1886 رئیس جمهور گروور کلیولند رسماً مجسمه را در مقابل دیدگان هزاران تماشاگر افتتاح کرد.

 مجسمه آزادی کجاست

 در سال 1892 دولت آمریكا ایستگاه مهاجرت فدرال را در جزیره الیس واقع در نزدیك جزیره بدلو در خلیج شمالی نیویورك افتتاح كرد. بین سالهای 1892 تا 1954 حدود 12 میلیون مهاجر قبل از دریافت اجازه ورود به ایالات متحده در جزیره الیس ساکن بودند. از سال 1900 در سال های اوج فعالیت خود، روزانه حدود 5000 تا 10،000 نفر از این جزیره عبور می‌کردند.
 تندیس آزادی که در نزدیکی بندر نیویورک قرار دارد، میزبان باشکوهی برای کسانی است که از جزیره الیس عبور می کنند. بر روی پلاكی كه در ورودی پیاده راه اطراف مجسمه قرار دارد، یك غزل به نام "غول جدید" حک شده است كه در سال 1883 توسط اما لازاروس به عنوان بخشی از کمپین جمع آوری کمک های مالی برای ساخت مجسمه سروده شده است. مشهورترین بخش آن غزل از نقش مجسمه به عنوان سمبل استقبال از آزادی و دموکراسی برای میلیون ها مهاجر که به آمریکا آمده اند و به دنبال زندگی جدید و بهتر هستند، سخن می گوید.

تندیس آزادی در طول سال ها

 تا سال 1901 سازمان لایتهاوس مجسمه‌ی آزادی را اداره می كرد، زیرا مشعل مجسمه یكی از نشانه های جهت یابی برای ملوانان بود. در سال 1924 دولت فدرال مجسمه را به عنوان یك اثر ملی به ثبت رساند و در سال 1933 مسئولیت نگهداری از تندیس آزادی به نشنال پارک آمریکا انتقال داده شد. در سال 1956 جزیره بدلو به جزیره آزادی تغییر نام داد و در سال 1965 بیش از یك دهه پس از بسته شدن آن، به عنوان یک ایستگاه مهاجرت فدرال، جزیره الیس بخشی از تندیس یادبود ملی آزادی شد.

مجسمه ازادي کجاست
 

سرگذشت مجسمه آزادی در سالهای اخیر

 تا اوایل قرن بیستم، اکسیداسیون پوسته مسی مجسمه در اثر قرار گرفتن در معرض باران، باد و خورشید به این مجسمه رنگ سبز متفاوتی داده بود. در سال 1984 این مجسمه در معرض دید عموم قرار گرفت و به مناسبت بزرگداشت جشن صدمین سال ساخت این تندیس، مرمت گسترده ای روی آن انجام شد. با شروع کار ترمیم مجسمه، سازمان ملل متحد تندیس آزادی را به عنوان میراث جهانی معرفی کرد. در 5 ژوئیه 1986 مجسمه آزادی در جشن صد سالگی اش مجدداً به بازدید عمومی گذاشته شد. پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 جزیره لیبرتی به مدت 100 روز بسته شد. مجسمه ازادی تا آگوست 2004 مجدداً برای دسترسی بازدید کنندگان بسته بود. در ژوئیه 2009 قسمت تاج مجسمه مجدداً برای بازدید عموم مردم بازگشایی شد، اگرچه بازدید کنندگان باید برای بازدید از پایه یا تاج مجسمه وقت قبلی رزرو کنند.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

محسن
در تاریخ: 12:14:00 1399/3/26

مجسمه آزادی واقعا نماد ایستادگی و استقامت هست و در کنار مدت زیادی که استوار بوده و در میان باد و باران و طوفان سرپا نگه داشته شده به خاطر اینکه جزیره محل نصب این مجسمه محل عبور مهاجران هست بنوعی سمبل تحمل سختی نام گرفته. زیر این مجسمه یک پایه قرار داره که حالت موزه هست و اشیا و اسناد مربوط به خود تندیس درون اون نگه داری میشه و امکان بازدید عمومی هم داره.

ثبت نظر جدید