برج چاچا در باتومی برج نوشیدنی معروف گرجی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 16 تیر 1399 1
برج چاچا در باتومی برج نوشیدنی معروف گرجی

«برج چاچا» در باتومی که به عنوان برج فواره نیز شناخته می شود، از سازه های معروف این شهر است. چاچا در واقع یک برج ساعت است که حدود 100 سال پیش در این شهر ساخته شد. پس از گذر چندین سال، این سازه در سال 2012 توسط دولت گرجستان مورد بازسازی قرار گرفت. برج چاچا حدود 100 سال پیش در ساحل دریای سیاه ساخته شد. سبک ساخت آن معماری استادانه به سبک ترکی عثمانی است.

برج چاچا در باتومی

حاکمان عثمانی برج های ساعت را می ساختند تا اطمینان حاصل کنند مردم نمازهای پنج گانه خود را به موقع می خوانند. بر این اساس، معدودی از مردم این ناحیه همچنان به این اصول و اعتقادات پایبند هستند. چاچا هیچ شباهتی به برج ساعت تفلیس ندارد. بر عکس، بسیار شبیه برج ساعت ازمیر است؛ زیرا این سازه نیز توسط حکومت عثمانی بنا شده بود.

برج ساعت چاچا

درباره برج چاچا در باتومی

بازسازی و طراحی برج چاچا توسط یک معمار فرانسوی به نام ریموند چارلز پیر صورت گرفت. ارتفاع آن 25 متر (75 فوت) است. از آنجا می توان خط ساحلی باتومی را دید. در اطراف سازه برج، چهار حوض کوچک ساخته شده است. در داخل هر یک از حوض‌ها، یک استوانه فلزی قرار داده شده که بر روی آن ها نوشته شده است: CHACHA FOUNTAIN.

برج ساعت چاچا در باتومی

پس از بازسازی برج چاچا، قرار بود از استوانه های فلزی نوشیدنی معروف گرجی یعنی Chacha ارائه شود. به همین دلیل هم بر روی استوانه های فلزی مذکور عبارت CHACHA FOUNTAIN نوشته شده بود. برای مدتی همه افرادی که به اینجا می آمدند، می توانستند Chacha را به طور رایگان امتحان کنند و آن را بنوشند. چشمه و فواره‌های آن همیشه کار نمی کنند. زمانی در آنجا نوشیدنی گرجی Chacha یک بار در هفته، در ساعت 19:00 به مدت 10 تا 15 دقیقه ارائه می شد.

اگر چه گفته می‌شود هم اکنون هیچ نوشیدنی در اینجا ارائه نمی شود، ولی با توجه به اینکه در ساحل دریای سیاه و در نزدیکی بندرگاه باتومی واقع شده است، بازدید از آن خالی از لطف نیست. ضمن اینکه مکان خوبی برای قدم زدن و گرفتن عکس‌های یادگاری است. اگر تمایل دارید سر فرصت و به دور از شلوغی عکس‌های خوبی را به یادگار بگیرید، صبح زود را انتخاب کنید. زمان طلوع آفتاب هم تایم خوبی برای گرفتن عکس‌های هنری است.

برج ساعت چاچا

آدرس

Address: Gogebashvili St., Batumi 6010, Georgia.

امتیاز 5.00از 5 (14 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

تبسم
در تاریخ: 11:25:52 1399/2/3

چه جالب واقعا نمی‌دونستم پادشاهان عثمانی اینقدر مقید به دین بودن و نماز سر وقت براش اهمیت داشته که بخاطرش برخی ساعت ساختن خیلی جالب بود و البته برج قشنگی هم ساختن هم نیتشون قشنگ بوده هم برجشون امیدوارم بشه یه روز اینجا رو از نزدیک ببینیم

ثبت نظر جدید