قلعه گونیو باتومی ارگی با اهمیت استراتژیک

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 16 تیر 1399 1
قلعه گونیو باتومی ارگی با اهمیت استراتژیک

در 5 کیلومتری جنوب شهر باتومی و در ناحیه لازیکا یکی از بهترین اماکن تاریخی این شهر یعنی «قلعه گونیو» (Gonio fortress) وجود دارد. این دژ در روستایی به نام گونیو و در فاصله 12 کیلومتری ساحل رودخانه چوروخی واقع شده است. ساخت این قلعه در نزدیکی مرز ترکیه انجام شده بود و به لحاظ استراتژیک اهمیت بسیاری داشت. این ارگ حفاظتی یک اثر باستانی ناب برای دوستداران آثار تاریخی و فرهنگی است.

قلعه گونیو

اهمیت قلعه گونیو

قلعه گونیو اهمیت استراتژیک بی نظیری داشت. از طریق این قلعه تمام ورودی های دره رودخانه‌های Acharistskali و Chorokhi که دریای سیاه را به بخش های داخلی جنوب غرب کشور گرجستان  وصل می کرد با اطمینان کامل مورد حفاظت بود.

به دلیل موقعیت مکانی خوب دژ، پس از گذشت سال ها و بعد از دوره بیزانس، برای امپراطوری رم به یک سنگر قوی در دریای سیاه تبدیل شد. فرهنگ برنزی Kolkhida از این منطقه منشاء گرفت. نخستین انجمن های ایالتی گرجستان نیز از اینجا پدیدار شد. زندگی شهری در منطقه اطراف دژ از دوره هلنیستی آغاز شد.

بر اساس مدارک و نوشته های رومی – بیزانسی موجود، تقریباً در همین زمان آپساروس (Apsaros) ظهور کرد. او منطقه ای را که قلعه در آنجا ساخته شده بود به عنوان شهرکی برای سکونت انتخاب کرد. همه موارد مذکور بر اهمیت این قلعه به عنوان یکی از جاهای دیدنی باتومی افزوده است.

قلعه گونیو در باتومی

قلعه گونیو

بررسی‌های باستان شناسی قلعه گونیو

بررسی‌های باستان شناسی از دهه 60 قرن بیستم آغاز و انجام شد. به اعتقاد برخی از محققان این دژ به لحاظ استراتژیک، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بسیار حائز اهمیت بود. در سال 1974 به طور اتفاقی گنج هایی در مجاور قلعه کشف شد. قدمت این گنج ها به قرن اول و سوم میلادی بر می گردد. از سال 1994 نیز در آنجا کارهای علمی مداوم صورت گرفت. در نهایت در همان سال این دژ به عنوان یک موزه معرفی شد و مورد حفاظت قرار گرفت.

موزه قلعه گونیو

حفاری قدیمی‌ترین لایه باستان شناسی که مربوط به سده‌های 15 تا 17 قبل از میلاد است، در قرن حاضر صورت گرفت. طی آن پشت دیوار جنوبی قلعه قبرهایی یافت شد که مربوط به قرن های 5 و 7 میلادی است. این حفاری‌ها یکی از بهترین بررسی ها و اکتشافاتی بود که توسط باستان شناسان داخلی و خارجی انجام شد. قدمت این لایه باستان شناسی بی نظیر به قرن های پانزدهم و هفدهم پیش از میلاد بر می گردد.

امروزه در داخل قلعه موزه ای از مصنوعات گرجی راه اندازی شده است. در داخل محوطه قلعه نیز مقبره‌ای وجود دارد. گفته می شود این مقبره متعلق به یکی از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام Saint Matthias بوده است. با این حال این موضوع اثبات شده نیست. زیرا دولت گرجستان حفاری قبرها را ممنوع اعلام کرده است. تمرکز کاوش های باستان شناسی بر روی لایه های رومی متمرکز بوده است.

موزه قلعه گونیو

با نگاهی به ساختمان های ویران شده اطراف قلعه می توانید حمام های رومی را ببینید و درک کنید که چنین حمام‌هایی واقعاً وجود داشته است. گونیو نیز همانند قلعه گلوباک مدتی توسط عثمانی ها فتح شد. در قرن هفدهم امپراطور عثمانی منطقه را فتح کرد. در آن زمان سربازان ترک برای مدت ها در قلعه ساکن شدند. با این وجود، هنوز هم علائم قابل توجهی از تمدن رومی در سراسر قلعه گونیو قابل مشاهده است. گویی که سنگ های قلعه زنده مانده اند و در مورد آنچه که در طیّ این قرن ها مشاهده کرده بودند، زمزمه می کنند!

قلعه گونیو

 

مقاله پیشنهادی ما :  قلعه ناریکالا

معماری قلعه گونیو باتومی

قلعه گونیو با مساحت 4.5 هکتار، 18 برج دارد. این درحالیست که در گذشته 22 برج در آنجا وجود داشته است. امتداد کل دیوارهای این دژ 900 متر و ارتفاع دیوارها 5 متر است. اما ارتفاع دیوار برج ها به 7 متر می رسد. دژ دارای چهار برج اصلی است که در چهار گوشه سازه واقع شده اند. برای هر یک از این برج ها پله های سنگی ساخته شده بود که به برج ها راه داشتند.

قلعه در زمان ساخت دارای 4 درب ورودی بود اما در حال حاضر تنها ورودی غربی باقی مانده است. آثاری از تونل های زیر زمینی در محوطه داخلی قلعه باقی مانده است.

قلعه گونیو در باتومی

محوطه داخلی قلعه گونیو

آدرس و نحوه دسترسی

Address: Left Bank of the River Chorokhi, Gonio 384542, Georgia

برای دسترسی به قلعه می توانید از سه طریق اقدام کنید:

  • اتوبوس: ارزان‌ترین را دسترسی استفاده از اتوبوس است. در این صورت اگر مبدأ حرکت شما باتومی باشد، پس از 15 دقیقه به آنجا خواهید رسید. برای برگشت هم می‌توانید از اتوبوس استفاده کنید. حرکت اتوبوس‌ها از قلعه گونیو به باتومی هر 30 دقیقه یک بار انجام می‌شود. قیمت بلیط اتوبوس یک دلار است.
  • تاکسی: با استفاده از تاکسی پس از 11 دقیقه به منطقه مورد نظر خواهید رسید. هزینه کرایه تاکسی 3 تا 5 دلار است.
  • اتومبیل شخصی: پس از 11 دقیقه رانندگی به آنجا خواهید رسید.

ساعات بازدید از این جاذبه تاریخی در تمام روزهای هفته 9:00 صبح تا 6:00 عصر است.

امتیاز 4.83از 5 (6 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

تبسم
در تاریخ: 11:13:18 1399/2/2

فکر میکنم دلیل اصلی ماندگاری این با گذشت چند صد سال استفاده از این سنگها در ساخت بنا بوده این سنگها مقاومت خیلی بالایی در مقابل حوادث طبیعی دارن. خیلی جالبه این قلعه با قدمتی که داره می‌تونه خیلی دیدنی تر از هر جای دیگه ای باشه البته سلیقه دخالت زیادی تو این امر داره

ثبت نظر جدید