بندرگاه باتومی اسکله اتصال بازارهای شرق و غرب

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 16 تیر 1399 1
بندرگاه باتومی اسکله اتصال بازارهای شرق و غرب

با توجه به قرار داشتن باتومی در ساحل جنوب شرق دریای سیاه، این شهر در حمل و نقل ناوی فعال است. «بندرگاه باتومی» (Batumi sea port) مقصد یکی از کار آمدترین مسیرهای آبی برای حمل و نقل کالا از آسیای میانه به دریای سیاه است. این اسکله بازارهای شرق را به غرب وصل می کند و در حمل و نقل کالاهای خاص مثل کود فعالیت دارد.

بندرگاه باتومی

تاریخچه بندرگاه باتومی

تاریخ حمل و نقل و ترانزیت در اسکله باتومی به دوران باستان برمی گردد. گفته می شود این بندر از اوایل قرن چهارم قبل از میلاد وجود داشته است. وجود نقشه هایی در منابع قرون وسطایی گرجستان، بیزانس و اروپا که در آن‌ها علائمی از وجود بندر تجاری باتومی دیده می شود، نشان از قدمت و اهمیت زیاد این اسکله دارد. این ناحیه در دوره رومی‌ها، باتوسی نامیده می شد. این نام با توجه به آب‌های عمیق اسکله نام گذاری شده بود.

از دهه 1850 همزمان با افزایش علاقه کشورهای اروپایی به سواحل دریای سیاه، اهمیت تجاری بندر عثمانی باتومی افزایش یافت. طولی نکشید که آنجا به یک نقطه ترانزیت مرکزی در سواحل دریای سیاه تبدیل شد و ارتباط زیادی با کشورهای غربی و مناطق شرقی پیدا کرد. در سال 1878 پس از جنگ روسیه و عثمانی، باتومی تحت سلطه روسیه در آمد. طی آن، نام بندرگاه باتومی طبق یک پیمان به "پورتو فرانکو" تغییر یافت و این نام تا سال 1886 باقی ماند.

در اواخر سال 1884 پروژه ای برای توسعه بیشتر این بندر صورت گرفت. عامل اصلی توسعه بندرگاه باتومی، نفت بود. اساس این امر خط ریلی باکو – تفلیس بوده است.

در سال 1888 دو اسکله نفتی به طول 80 و 95 متر در اسکله ساخته شد تا کشتی‌های حامل فراورده های نفتی در آنجا لنگر بیندازند. هم اکنون، از بناهای قدیمی بندر فقط یک فانوس دریایی باقی مانده است.

بندرگاه باتومی

اهمیت بندرگاه باتومی

باتومی سومین شهر بزرگ گرجستان و یک مرکز تجاری مهم برای این کشور است. به دلیل حمل و نقل نفت در دریای سیاه، بندر دریایی باتومی این شهر را به قطب اقتصادی مهم تبدیل کرده است.

کالاهایی که وارد بنادر دریای سیاه می شوند به راحتی می توانند وارد بازار اروپا شوند. به دلیل اینکه این بندر در جنوب غرب گرجستان واقع شده است، مراودات تجاری گسترده ای با قاره اروپا دارد. بنابراین، تأثیر زیادی در تجارت گرجستان با جهان دارد و موقعیت این کشور را در تجارت جهانی تقویت کرده است.

بندرگاه باتومی

اماکن نزدیک بندرگاه باتومی

منطقه اطراف اسکله محلی خوبی برای پیاده روی است. به ویژه قدم زدن‌های صبحگاهی و پیاده روی‌های عصرانه و شبانگاهی. برج چاچا در نزدیکی این اسکله واقع شده است که می توانید از آن نیز دیدن کنید. موزه صنعت نفت باتومی از دیگر اماکن دیدنی موجود است که می توانید با رفتن به این اسکله از آن بازدید کنید.

موزه صنعت برادران نوبل نیز در نزدیکی این اسکله قرار دارد. این موزه پیشرفت و توسعه بندری باتومی را طی قرن نوزدهم به تصویر کشیده است. در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به دلیل حمل و نقل نفت باکو از باتومی به بازارهای جهانی، بندرگاه باتومی به سرعت رشد کرد و توسعه یافت. اینجا هم اکنون راهرو ترانزیت آسیا - قفقاز - اروپا است. قایق سواری از جمله تفریحات رایج در این منطقه است.

بندرگاه باتومی

آدرس

Address: Gogebashvili st., 3, Batumi 6010, Georgia.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

تبسم
در تاریخ: 11:04:40 1399/2/2

جای قشنگی به نظر میاد اما چرا در مورد اون ساختمان که تو عکس مشخص هست چیزی گفته نشده ظاهر شیکی داره اما معلوم نیست مربوط به چیه گرجستان با این دریا و ساحل خوبی داره اما خیلی تو این قسمت سرمایه گزاری نکرده و که ساحل تبدیل به محل جذب گردشگر بشه

ثبت نظر جدید