مسجد جامع باتومی عبادتگاه جامعه مسلمانان منطقه آجارا

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 16 تیر 1399 1
مسجد جامع باتومی عبادتگاه جامعه مسلمانان منطقه آجارا

«مسجد جامع باتومی» که در منطقه آجارا واقع شده است، خانه ای برای تجمع جامعه قابل ملاحظه مسلمانان این منطقه است. این عبادتگاه با عنوان مسجد جامع وسطی یا میانی (Jamia in the middle) نیز شناخته می شد. زیرا در گذشته به لحاظ مکانی در بین دو مسجد دیگر واقع شده بود؛ دو مسجدی که تخریب شدند امروزه وجود ندارند.

مسجد جامع باتومیمسجد جامع باتومی

تاریخچه مسجد باتومی

تا سال 1878 و به مدت سه قرن، منطقه آجارا، تحت حکومت امپراطوری عثمانی قرار داشت. طی این سال ها مردم زیادی در این منطقه به اسلام گرویدند. مسجد جامع در سال 1886 ساخته شد. ساخت آن توسط یک نجیب زاده مسلمان به نام Khimshiashvili از خاندان اصلان بیگ صورت گرفت.

بعد از عثمانی ها، حکومت این منطقه به دست روس ها افتاد. بدیهی است که در زمان حکومت شوروی، دین اسلام در منطقه قدرت زمان عثمانی ها را نداشت. در دهه 1990، در هنگام فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و جنبش ملی رنسانس، بسیاری از آجاری ها به مسیحیت روی آوردند.

در سال های اخیر، جمعیت مسلمانان این منطقه کمی بیشتر شد. دلیل آن ورود افرادی بود که از بخش های کوهستانی آجارا به منطقه آمده بودند. در پی آن، حضور جوانان نیز در مسجد پر رنگ تر شد. با این حال، وسعت مسجد به همان اندازه ایست که قرن ها پیش ساخته شده بود. به همین دلیل، این عبادتگاه گنجایش لازم برای حضور همه مردمی که برای خواندن نماز جمعه به آنجا می آیند را ندارد.

مسجد جامع باتومی تنها مسجد جامع این شهر است. مردم منطقه آجارا به دنبال مجوزی برای ساخت یک مسجد دیگر هستند. عبادتگاهی که گنجایش لازم برای پذیرش عبادت کنندگان را داشته باشد. اما به دلایل مختلف، مانند مخالفت های کلیسای ارتدکس گرجستان، تاکنون مجوزی صادر نشده است.

آجارا منطقه ایست که آبشار ماخونتسی در آنجا قرار دارد.

مسجد جامع باتومی

مسجد جامع باتومی

ویژگی های مسجد جامع باتومی

دیوارهای مسجد توسط برادران لاز نقاشی شده است. ویژگی ها و عناصر معماری ترکی همچنان بر در و دیوار این عبادتگاه دیده می شود. منبت کاری های اسلامی زیبا، آیات قرانی نوشته شده در دیوارها، وجود یک درب چوبی قدیمی و رنگ آمیزی های زیبا، این مسجد را به یکی از اماکن تاریخی - مذهبی معروف باتومی تبدیل کرده است.

مسجد جامع باتومیمسجد جامع باتومی

مسجد جامع باتومی

آدرس


Address: Kutaisi St, Batumi, Georgia

امتیاز 4.86از 5 (7 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

تبسم
در تاریخ: 11:54:33 1399/1/31

به نظر من معماری گرجستان شباهت زیادی به ترکیه داره و یه سبک خاصی واسه ساخت بنا دارن این مسجد هم از نما و هم از شبیه مساجد ترکیه است مخصوصا ستون های متعددی و رنگهای به کار برده شده خیلی قشنگتر شده با این کارها و البته من نمیدونستم گرجستان مسلمان هم داره جالب بود

ثبت نظر جدید