موزه صنعت برادران نوبل از موزه های فنی مهم گرجستان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 16 تیر 1399 1
موزه صنعت برادران نوبل از موزه های فنی مهم گرجستان

«موزه صنعت برادران نوبل» (Nobel Brothers Batumi Technological Museum) در باتومی از موزه های جالب این شهر است. این مجموعه در سال 2007 بازگشایی شد؛ درست در همان جایگاهی که برادران نوبل یعنی الکساندر مانتاشو و روستچیلد، قرن ها پیش، باتومی آفیس (Batumi Office) را راه اندازی کردند. باتومی آفیس یک کمپانی صنعت نفت بود.

موزه صنعت برادران نوبل در باتومی

چرا موزه صنعت برادران نوبل مهم است؟

الکساندر مانتاشو و روستچیلد اصالتاً سوئدی بودند. به سبب کارهای تحسین آمیز آن ها، فرصتی فراهم آمد تا گرجستان بتواند به یک منطقه تجاری مهم تبدیل شود. بدین ترتیب که اسکله دریای سیاه باتومی، به یک منطقه تجاری و واسطه جهت انتقال و صادرات نفت از باکو (آذربایجان) به کشورهای اروپایی مبدل گشت. تا جایی که در قرن نوزدهم، زمانی که کشور گرجستان تحت سلطه روس ها قرار داشت، بندرگاه باتومی قدرتمندترین اسکله نفتی روس ها در دریای سیاه بود.

موزه صنعت برادران نوبل در باتومی

درباره موزه صنعت برادران نوبل

موزه شامل یک ساختمان دو طبقه است. در طبقه اول حدود 2000 وسیله فنی و صنعتی که مرتبط با صنعت نفت در قرن نوزدهم است، به نمایش گذاشته شده است. در ناحیه قفقاز، صنعت نفت در قرن نوزدهم توسعه یافت. لوح های اطلاعاتی با ارزشی از برادران نوبل در مورد صنعت نفت در موزه وجود دارد. اطلاعاتی در مورد توسعه میدان های نفتی باکو و خطوط لوله نفت خام؛ مجموعه کارهایی که سبب پیشرفت و توسعه شهر باتومی در دهه 1800 میلادی شد. طراحی داخلی و چیدمان فضای داخلی موزه صنعت نفت باتومی طوری صورت گرفته است که توسعه اقتصادی و فرهنگی باتومی قدیم را در گذر زمان نشان دهد. دستاوردهای حاصل از فعالیت های الکساندر مانتاشو و روستچیلد به زبان انگلیسی است.

موزه صنعت برادران نوبل در باتومی

دارایی های موزه به اینجا ختم نمی شود. علاوه بر مواردی که ذکر شد، این مجموعه، این امکان را به بازدیدکنندگان می دهد تا با تاریخ فرهنگ چای در باتومی و همچنین زندگی نامه جالب لائو جین جائو (Lao Jin Jao) آشنا شوند. ابتدای قرن بیستم، حضور کارگران چینی در گرجستان سبب رونق فرهنگ چای در این منطقه شد. اگر به این موارد علاقه مند هستید، به طبقه دوم بروید. بنابراین جای تعجب ندارد که موزه صنعت برادران نوبل از موزه های مهم و جذاب گرجستان به شمار رود. تا جایی در باتومی به عنوان یک مرکز حقوقی بین المللی محسوب می شود.

موزه صنعت برادران نوبل در باتومی

آدرس، ساعات بازدید و هزینه ورود

این موزه کوچک و جالب را می توانید در مرکز شهر باتومی و در خیابان Leselidze پیدا کنید. علاقه مندان می توانند هر روز بجز روزهای دوشنبه، از ساعت 10:00 تا 18:00 از آنجا دیدن کنند. متوسط هزینه ورودی 2 لاری است. ورود برای کودکان زیر 6 سال، سربازان، معلولان و کارمندان موزه ها (اعم از کارمندان موزه های گرجستان و کارمندان خارجی) رایگان است.

پس از بازدید دقایقی را به قدم زدن در بندرگاه باتومی که در فاصله نه چندان دوری از موزه قرار دارد اختصاص دهید.

Address: No 3, Leselidze str., 6001, Batumi, Georgia

امتیاز 5.00از 5 (19 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

تبسم
در تاریخ: 13:42:10 1399/1/30

با توجه به کارهای مهمی که برادران نوبل انجام دادن و در جهت پیشرفت گرجستان فعالیتهای با ارزشی انجام دادن فکر میکنم این موزه از ارزش و اهمیت خاصی واسه مردم بومی گرجستان برخوردار باشه البته بازدید از این آثار واسه هر کسی می‌تونه جالب و تاثیر گذار باشه

ثبت نظر جدید