موزه خاریتون آخلدیانی در منطقه آجارا باتومی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 16 تیر 1399 1
موزه خاریتون آخلدیانی در منطقه آجارا باتومی

موزه های مختلفی در شهر باتومی وجود دارد. «موزه دولتی خاریتون آخلدیانی» (Khariton Akhvlediani State Museum) یکی از آن هاست که در منطقه آجارا باتومی قرار دارد. آثار کهن با ارزشی را می توان در آنجا دید؛ آثاری که مربوط به قرن های یازدهم و دوازدهم پیش از میلاد مسیح است. این مجموعه که در سال 1908 تأسیس شد، جزء نخستین موزه های باتومی محسوب می شود. مساحت آن 1737 متر مربع می باشد؛ از این مقدار 706 متر مربع به نمایش مصنوعات مختلف اختصاص داده شده است. 110 متر مربع نیز مربوط به انبار یا ذخیره گاه موزه است.

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی

در موزه خاریتون آخلدیانی چه می بینیم؟

با رفتن به موزه خاریتون آخلدیانی مجموعه غنی و متنوعی از یافته های باستان شناسی را خواهید دید. همچنین در آنجا نمونه های نادری از میراث طبیعی آجارا و مطالب قوم نگاری و تاریخی به نمایش در آمده است. اگر در سفر به باتومی از قلعه گونیو بازدید کردید، می توانید گنجینه هایی از این قلعه را در موزه آخلدیانی ببینید. همچنین، بازدیدکنندگان با حضور در این مجموعه، اطلاعاتی از تاریخ منطقه آجارا گرجستان، از دوران باستان تا به امروز را کسب می کنند. نمایشگاه های این بخش منعکس کننده شیوه زندگی و فرهنگ آجیاری ها از اواخر قرن بیستم است و شامل ابزار خانگی، اسلحه ها و... است.

بخشی از موزه نیز به آثار زیستی و جانوری اختصاص داده شده است. اسکلت جانواران هزاران سال گذشته را می توان در آنجا دید. همچنین بخشی وجود دارد که در آنجا شاخ حیواناتی از جمله گوزن دیده می شود که در کنار مجموعه ای از پرندگان خشک شده قرار دارند.

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی در باتومی

مصنوعات برجسته موزه

از برجسته ترین بخش ها و مصنوعات موجود، اشیای مربوط به هزاره اول پیش از میلاد مسیح است. از آن جمله می توان به تبرهای برنزی و مجسمه های برنزی حکاکی شده اشاره کرد. از موارد دیگر، یک نقاشی از دهانه آتشفشان می باشد که از بهترین نمونه های نقاشی بر روی گلدان و مربوط اواسط قرن پنجم میلادی است. این نقاشی توسط Niobid کشیده شده است.

یک صلیب سنگی دوره قرون وسطی، نمونه های کمیابی از هنرهای کاربردی (ظروف مسی، هنرسوزن دوزی، جواهرات) و اقلام مختلف و متنوعی که از چوب درست شده بودند از موارد دیگر هستند.

در موزه دولتی خاریتون آخلدیانی مجموعه ای سلاح های گرجی و خارجی (قفقاز، ترکیه، ایران، روسیه) وجود دارد. این سلاح ها مربوط به سده های 19 و 20 بوده و از با ارزش ترین گنجینه های این موزه به شمار می رود.

گنجینه های موزه فقط به مصنوعات بالا ختم نمی شود. در آنجا دست نوشته ها، کتاب ها و نقشه های گرجی، روسی، ارمنی، فارسی و عربی وجود دارد که ارزش زیادی دارند.

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی

دیگر مصنوعات موزه خاریتون آخلدیانی

• از دیگر مصنوعات موزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• گردن بندهایی از جنس های مختلف

• تندیس هایی از جنس طلا

• آویزهایی از جنس طلا

• کمربند

• تندیس های مذهبی از جنس برنز

موزه دولتی خاریتون آخلدیانی

ساعات بازدید و آدرس

ساعات بازدید از این مجموعه 10 صبح تا 5 بعد از ظهر است. بجز دوشنبه ها، در دیگر روزهای هفته امکان بازدید وجود دارد. هزینه ورود برای بزرگسالان 1 لاری است. بازدید برای سربازان، معلولان، کارمندان موزه ها و کودکان زیر 6 سال رایگان است.

Address: 3 Jincharadze Street, Batumi 600, Georgia

امتیاز 0از 5 (0 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

تبسم
در تاریخ: 13:32:17 1399/1/30

موزه ی جالبی باید باشه اما چون بیشتر سلاح نظامی به نمایش گذاشته شده فکر میکنم واسه افرادی که بیشتر به دیدن این جور وسایل علاقه داشته باشن جذابتر باشه و ممکنه عام پسند نباشه به حال من که خیلی دوست دارم صلیب مربوط به قرون وسطی رو از نزدیک ببینم

ثبت نظر جدید