باغ گیاه شناسی باتومی با چشم انداز ساحلی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 22 تیر 1399 2
باغ گیاه شناسی باتومی با چشم انداز ساحلی

در فاصله 9 کیلومتری مرکز باتومی، یکی از زیباترین اماکن طبیعی این شهر یعنی «باغ گیاه شناسی باتومی» (Batumi Botanical Garden) را می توان پیدا کرد. این باغ با مساحت 107.8 هکتار در بین دو رودخانه قرار گرفته است؛ رودخانه Chakvistskali و دماغه Green Cape. در واقع این مجموعه طبیعی در بخش جنوب غربی ساحل این دو رودخانه واقع شده و بخشی از نوار ساحلی یک کیلومتری این محدوده را اشغال کرده است. قرار گرفتن باغ گیاه شناسی در ساحل این دو رودخانه چشم انداز زیبایی به آن بخشیده است. ارتفاع این باغ از سطح دریا بین 0 تا 220 متر متغیر است.

باغ گیاه شناسی باتومی

تاریخچه باغ گیاه شناسی باتومی

کارهای مقدماتی برای راه اندازی باغ گیاه شناسی باتومی از دهه 80 قرن نوزدهم آغاز شد. در این زمینه افراد متعددی مشارکت داشتند. مایکل دی آلفونسو ((Michael D'Alfonso، ورو (Veru)، سولوتسوف (Solovtsev)، اولینسکی (Olinski)، دیادوشا (Diadusha) و ... از جمله افرادی بودند که در کشت و پروش گیاهان مختلف در ساحل دریای سیاه و کوه های قفقاز نقش داشتند.

باغ گیاه شناسی در باتومی

Pavel Tatarinov جغرافی دان و گردشگری بود که او نیز سهم بسزایی در پرورش و کشت و کار گیاهان باغ گیاه شناسی باتومی دارد. کارهای او در این مجموعه به قدری گسترده و چشمگیر است که 10 هکتار را به خود اختصاص داده است. در سال 1892 مجموعه 10 هکتاری کارهای او با نام "باغ سازگاری" (Acclimatization Garden) شناخته می شد. این بخش از باغ امروزه با عنوان "پارک بالایی" شناخته می شود.

با همه مواردی که ذکر شد، پایه گذار باغ گیاه شناسی باتومی، یک پروفسور جغرافیدان، گیاه شناس و گردشگر روسی به نام Andrei Krasnov است. این مجموعه طبیعی با نام رسمی باغ گیاه شناسی باتومی، به طور رسمی در سوم نوامبر سال 1912 افتتاح شد. در آن دوره، آیسون گوردزیان (Iason Gordezian) از جمله افرادی بود که در پرورش زینتی گیاهان مختلف نقش مؤثری داشت.

باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی از سال 1998 به عضویت باغ گیاه شناسی بین المللی وابسته به منابع طبیعی (BGCI) در آمد. به دلیل همکاری های دوجانبه قابل ملاحظه، به اشتراک گذاشتن اطلاعات علمی و کار بر روی استراتژی مشترک باغ های گیاه شناسی.

بخشی از گسترش این مجموعه نیز مربوط به زمان حکومت شوروی، یعنی سال 1925 است. این باغ که قبلاً توسط دانشگاه علمی گرجستان اداره می شد، از سال 2006 به طور مستقل اداره می شود.

باغ گیاه شناسی باتومی

ویژگی های باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی نسبت به باغ گیاه شناسی تفلیس وسیع تر بوده و به سه بخش مجزا تقسیم شده است:

 • پارک بالایی
 • پارک پایینی
 • پارک ساحلی

9 قسمت از مجموعه کل باغ در سه بخش مذکور گلکاری شده است. در این 9 قسمت می توان گل های زیبای متنوعی را دید که متعلق به نواحی مختلف جهان هستند. از ناحیه قفقاز گرفته تا غرب آسیا، هیمالیا، مدیترانه، استرالیا، آفریقای جنوبی، آمریکای جنوبی و مکزیک.

کلسکسیون باغ شامل 1800 واحد تاکسونومی است؛ از این میان، 90 تاکسونومی متعلق به منطقه قفقاز می باشد. با وجود تنوع در گونه های مختلف گل و گیاه، این باغ در تمام روزهای سال زیبایی خاص خود را دارد. مجموعه زیبایی از گیاهان ناحیه نیمه استوایی، درختان نخل، انواع گل های رز، بامبو، مگنولیا، خانواده مرکبات، کاملیا، درختان کاج، افرا و...

یکی از گیاهان جالب توجه که همواره نظر گردشگران و بازدیدکنندگان را جلب می کند، گل های گیاه ماگنولیا است. سن این گیاه 125 سال است و قدیمیترین گیاه این مجموعه است.

باغ گیاه شناسی باتومی

بخش های مختلف باغ گیاه شناسی باتومی

باغ شکسپیر

گیاهان این بخش به افتخار افراد مشهوری همچون شکسپیر، پل استر، جی بلک، بتی کارتر و ... کاشته شده است. باغ شکسپیر که یک مجموعه سنگفرش شده با گیاهان و درختان متنوع است را می توانید در بخش جنوبی باغ گیاه شناسی پیدا کنید.

موزه بونسای

موزه بونسای مجموعه ای متنوع از گونه های مختلف گیاهان بونسای است. گیاهان بونسای این مجموعه متلق به کشور ژاپن می باشد. همچنین، نمونه هایی از گیاهان بونسای از دیگر مناطق گرمسیری در اینجا وجود دارد.

باغ شکوفه ها

اگر جزء افرادی هستید که روحیه لطیف دارند، بازدید از این بخش را از دست ندهید. اینجا باغی از شکوفه های رزهای رونده، گل سرخ، مینای آبی، گل چتری، گل اوسا، گل ساعت و بگونیا است.

باغ کودکان و نوجوانان

یکی از بخش های منحصر به فرد باغ گیاه شناسی باتومی، مجموعه ای است که به کودکان و نوجوانان اختصاص داده شده است. در این بخش تمهیداتی فراهم شده است تا افراد 2 – 17 سال بتوانند بر اساس علایق خود با گیاهان مختلف آشنا شوند. تجربه کاشت گل و گیاه و آشنایی کلی با آن ها، از مواردی است توسط مربیان در این مجموعه ارائه می شود.

باغ گیاه شناسی باتومی

مجموعه گیاهان دارویی

بدون شک این مجموعه برای متخصصان و علاقه مندان به گیاهان دارویی جالب خواهد بود. این مجموعه در قسمت شمال غربی باغ گیاه شناسی واقع شده است. قسمت های مختاف گیاهان دارویی از جمله ریشه، ساقه، برگ و گل موجود است. گیاهان دارویی ملل مختلف در بخش های مجزا طبقه بندی شده است:

 • گیاهان دارویی مدیترانه شمالی: مثل رزماری، آویشن، مریم گلی، کنگر فرنگی، هویج و کلم.
 • گیاهان دارویی آسیای شرقی و اقیانوسیه: برنج، سویا، نیشکر، سیب، گلابی، آلو و گیلاس.
 • گیاهان دارویی جنوب صحرای آفریقا: گندم، جو، سیر و پیاز.
 • گیاهان دارویی آمریکا: فلفل، ذرت، کدو تنبل، گوجه فرنگی.

باغ گیاه شناسی باتومی

خدمات باغ گیاه شناسی باتومی

باغ گیاه شناسی باتومی به واسطه داشتن یک کتابخانه علمی، یک کلکسیون از گیاهان خشک و دارویی و کلکسیونی از بذر گیاهان، یک باغ گیاه شناسی متمایز و متفاوت است. این باغ به عنوان یک مرکز مهم در نشر علوم کشاورزی و دانش بیولوژیکی فعالیت دارد. این باغ از زمان تأسیس، با باغ های گیاه شناسی، دانشگاه ها و مؤسسات علمی مربوط به علوم گیاهی بیش از 140 کشور دنیا ارتباط و همکاری داشته است.

باغ گیاه شناسی باتومی

این باغ به عنوان یکی ازجاهای دیدنی باتومی، خدمات متنوعی را به بازدیدکنندگان ارائه می کند:

 • خدمات راهنما یا لیدر برای علاقه مندان و تورهای گردشگری
 • اجازه برگزاری کمپ ها
 • برگزاری پیک نیک
 • سرویس های لازم جهت برگزاری مراسم عروسی
 • خرید گیاهان زینتی
 • سیستم فروش فصلی بلیط برای بازدید از باغ

باغ گیاه شناسی باتومی

آدرس و نحوه دسترسی

Address: Mtsvane Kontskhi (Green Cape),Batumi, Georgia

با استفاده از میکرو باس: میکرو باس ها هر 15 دقیقه یک بار از خیابان Agmashenebeli در Batumi Trade Center به مقصد باغ گیاه شناسی حرکت می کنند. در آخرین ایستگاه پیاده شوید.

با استفاده از اتوبوس: اتوبوس ها هر 40 دقیقه یک بار از خیابان Zeda Gele حرکت می کنند. در مسیر خود از خیابان های Chavchavadze، Rustaveli و Gogebashvili عبور می کنند.

هزینه بازدید برای کودکان کمتر از 12 سال رایگان است. برای بزرگسالان نیز 12 دلار می باشد.

امتیاز 5.00از 5 (9 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 20:46:24 1399/4/21

بیش از هر چیزی چشم انداز زیبایی که داره منو جذب خودش کرد اینطوری که گفته شده پوشش گیاهی متنوع و زیبایی هم باید داشته باشه که حتما ارزش دیدن و بازدید مفصلی داره نه تنها آدمو با تنوع گیاهان آشنا می‌کنه بلکه طبیعتی که داره حال آدمو خوب می‌کنه

تبسم
در تاریخ: 13:24:10 1399/1/30

خیلی زیبا و دل انگیز به نظر میرسه طبیعت جنگلی و بکر دیده میشه این بیشتر آدمو جذب می‌کنه مخصوصا اینکه چشم انداز ساحلی و دریا داره خیلی قشنگترش کرده وجود موزه های مختلف هم که مزید بر علت شده من که حتی با دیدن عکسها تونستنم زیبایشو لمس کنم واقعا عالی بود

ثبت نظر جدید