خیابان شاردنی تفلیس شاهراه شادی و موسیقی

خیابان شاردنی تفلیس شاهراه شادی و موسیقی

خیابان شاردنی کجاست؟ (shardeni street) شاردنی خیابانی پیچ و خم دار در شهر تفلیس است که بخشی از تفلیس قدیم را شامل می شود. در اینجا بارها، باشگاه ها و مغازه های مختلف به چشم می خورد. این منطقه به بسیاری از جاذبه های معروف مثل پل صلح، تراموا هوایی و خیابان های اصلی شلوغ و پر رفت و آمد شهر راه دارد؛ هتل های معروف، رستوران ها و کافه های متعددی نیز در امتداد این محدوده  وجود دارد.

 بیشتر کافی شاپ ها و رستوران ها، به ویژه در روزهای آخر هفته، تا نیمه شب و نزدیک صبح باز هستند و گردشگران خارجی و مردم محلی در آنجا حضور دارند، به همین دلیل این قسمت از شهر در طول روز چندان شلوغ و پر رفت و آمد نیست. به طور کلی می توان گفت شاردنی محدوده ای شب زنده دار است که با نوای موسیقی و شادی مردم پر هیاهوتر می شود.

از این حیث و همچنین از نظر وجود بارهای شبانه می توان آن را مشابه واکینگ استریت پاتایا که از جاهای دیدنی پاتایا است دانست. در نانا پلازا بانکوک نیز مهمانی های شبانه برگزار می شود.

خیابان شاردنی در تفلیس گرجستان

درباره خیابان شاردنی تفلیس

خیابان شاردنی تفلیس در گذشته "دارک رو" (Dark Row) نام داشت و یک مرکز فرهنگی و اجتماعی بود؛ همچنین خیابانی باریک بود که برای تجارت در نظر گرفته شده بود. پوشش سقف آن سبب تاریکی خیابان شده بود و از این رو آن را دارک رو نام نهادند.

خیابان شاردن که به تلفظ گرجی‌ها شاردنی بیان می شود، در قرن بیستم به افتخار شخصی فرانسوی به نام ژان شاردن (Jean Chardin) که گردشگر بزرگی بود و حدود 400 سال پیش زندگی می کرد، تغییر نام یافت. ژان در خانواده‌ای زرگر به دنیا آمده بود و یک زرگر ماهر بود؛ او که جهانگرد معروفی نیز بود در سفرهای خود از این شهر گذر کرده بود؛ در سفر به تفلیس آنجا را شهری زیبا در شمالی ترین بخش ایران معرفی کرد که زنانی زیبارو و کشیده و مردانی خوش چهره داشت. ژان زمانی تاجر خصوصی شاه عباس دوم بود. او در سفرنامه خود، گرجی‌ها را مردمی با ادب و مهمان پرست با روابط دیپلماتیک خوب معرفی کرده است.

خیابان شاردنی تفلیس

مجسمه تامادا

تامادا به زبان گرجی و به معنای "ساقی" است. مجسمه ای به این نام را می توان در شاردنی دید که در واقع نمونه‌ای کپی شده از مجسمه ای است که در قرن 7 و 8 پیش از میلاد مسیح ساخته شده بود و امروزه در موزه ملی گرجستان دیده می شود. یک کپی دیگر از مجسمه تامادا در شهر سیقناقی که از دیگر جاهای دیدنی گرجستان است، وجود دارد. این مجسمه‌ها نماد قدمت طولانی شراب در این کشور است.

مجسمه تامادا در خیابان شاردنی تفلیس

مجسمه تامادا در خیابان شاردنی تفلیس

رستوران ها و کافه ها

گذشته از گالری های مدرنی که در خیابان شاردنی تفلیس دیده می شود، کافی شاپ‌های شیکی هم به چشم می خورد. در بیشتر کافه بارها قلیان، چای، قهوه، آب میوه و دیگر نوشیدنی های گرم و سرد ارائه می شود و البته اگر تمایل به خوردن ساندویچ و یا غذای ساده هم داشتید می توانید سفارش دهید اما برای خوردن غذای کامل بهتر است به رستوران ها بروید؛ رستوران های ترکی، ایرانی و گرجی.

ماچاخلا از رستوران‌های معروف گرجی است. رستوران معروف سید آبادی نیز در گوشه‌ای دیگر دیده می شود که اگر به غذاهای ایرانی علاقه مند هستید می توانید به آنجا بروید. البته رستوران‌های دیگری هم که غذای حلال به مشتریان ارائه دهند وجود دارد.

رستوران سید آبادی در خیابان شاردنی تفلیس

عکس خیابان شاردنی در تفلیس

جاذبه های نزدیک خیابان شاردنی

در اطراف خیابان شاردنی تفلیس خانه‌هایی را می بینیم که با معماری منحصر به فرد و رنگ‌های زیبا، بر جذابیت شاردنی افزوده اند. موزه تاریخ تفلیس، پل صلح، رودخانه کور، کلیسای جامع سنت جرج و کلیسای سیونی از جاهای دیدنی تفلیس هستند که به این محدوده نزدیک اند.

اگر می خواهید هنر معماری گرجی را از نزدیک ببینید، موسیقی گرجی را در فضایی شاد و پر هیاهو بشنوید، غذاهای این دیار را تست کنید و صنایع دستی آن را ببینید و خریداری کنید، در سفر به گرجستان سری به این محدوده نیز بزنید. نمایشگاه‌ها، جشن‌ها و کنسرت‌های زیادی در اینجا برگزار می شود و از این رو یکی از مکان های مورد علاقه مردم محلی و گردشگران است.

خیابان شاردنی در تفلیس گرجستان

عکس خیابان شاردنی تفلیس

حرف آخر

آنچه که باید هنگام رفتن و در زمان حضور در این محدوده توجه داشته باشید، توجه به قیمت هاست. به دلیل معروفیت و پر تردد بودن، قیمت منوی رستوران ها و کافه های این محدوده اغلب نسبت به دیگر نقاط شهر بالاتر است، بنابراین رستوران ها و کافه هایی را انتخاب کنید که منو آن ها همراه با لیست قیمت باشد.

خیابان شاردنی در تفلیس گرجستان

آدرس خیابان شاردنی

گرجستان، تفلیس، حاشیه جنوبی رود کور، نزدیک پل متخی، حد فاصل خیابان‌های اوانس تومانیایی و سیونی.

امتیاز 4.22از 5 (18 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید