گشت و گذار در دریاچه های تفلیس را از دست ندهید

گشت و گذار در دریاچه های تفلیس را از دست ندهید

دریاچه ها شگفت انگیز و جذاب هستند! بخصوص دریاچه هایی که در ارتفاعات شکل می گیرند زیباترند و زمانی که در اطراف کوه‌ها شکل می گیرند خیره کننده هستند! 117 میلیون دریاچه در کره زمین وجود دارد و از این میان، دریاچه های تفلیس نیز زیبایی های خاص خود را دارند. سه حوضه آبگیر در این شهر وجود دارد که مردم و گردشگران را به ویژه در ماه‌های گرم سال به خود جلب می کنند. در ادامه این توضیحاتی راجع به این سه دریاچه ارائه شده است.

دریاچه های تفلیس

دریاچه های تفلیس

دریای تفلیس

دریای تفلیس (Tbilisi Sea) که نام رسمی آن مخزن سد آبی تفلیس است (Tbilisi Reservoir) بزرگ ترین دریاچه مصنوعی این شهراست؛ شاید به همین دلیل است که مردم نام دریا را روی آن گذاشته اند! این سد آبی در سال 1953 افتتاح شد و هم اکنون یکی از اماکن تفریحی مردم این شهر است. ساحل این منطقه اغلب شلوغ است و امکان شنا در آنجا وجود دارد. در این دریاچه تفلیس، علاوه بر شنا، می توانید قایق سواری کنید و کمی هم آفتاب بگیرید. این ناحیه در شمال شهر تفلیس واقع شده است.

دریاچه های تفلیس

دریاچه های تفلیس

رفتن به این حوضه مصنوعی احتمالاً ارزان‌ترین راه برای فرار از گرمای تابستان است! در اینجا یک محوطه تفریحی – ورزشی بزرگ راه اندازی شده است. اگر به پارک آبی تفلیس نرفتید، می توانید با پرداخت 15 لاری در روز، از دو استخر بزرگ و همچنین از کلوب دریای تفلیس (Tbilisi Sea Club) که آب خود را از آب پشت سد تأمین می کند، بهره ببرید. یک استخر کوچک برای کودکان نیز وجود دارد. ورود کودکان کمتر از 6 سال رایگان است. خدمات این بخش تفریحی از ساعت 9 صبح تا 7 عصر است.

دریاچه های تفلیس

دریاچه های تفلیس

لیسی از دریاچه های تفلیس

لیسی حوضه ای کوچک در نزدیکی تفلیس است. آب این دریاچه از طریق رود دره کورا تأمین می شود. اقلیم این منطقه اطراف لیسی گرم و مدیترانه ای است و حدّأکثر دما در ماه های گرم به 37 درجه سانتیگراد می‌رسد. در محوطه اطراف دریاچه لیسی محوطه بازی برای بچه ها و همچنین مسیر دوچرخه سواری و پیاده روی وجود دارد. مردم برای پیک نیک به اینجا می آیند و اگر مایل باشند می توانند از آب دریاچه ماهیگیری کنند.

این حوضه آبگیر و محوطه اطراف آن، زیستگاه مناسبی برای انواع پرندگان فراهم کرده است؛ تقریباً مشابه زیستگاهی که در دریاچه بی شهیر برای پرندگان ایجاد شده است. علاوه بر پرندگان، حیوانات دیگری مانند خرگوش، لاکپشت و روباه را نیز می توان در اطراف این منطقه دید. این دریاچه تفلیس به دلیل شمار زیاد مارهایی که در تپه های اطراف زندگی می کنند، معروف است.

دریاچه های تفلیس

دریاچه های تفلیس

دریاچه های تفلیس

دریاچه لاکپشت دریاچه معروف تفلیس

در میان دریاچه های تفلیس، دریاچه لاک پشت تفلیس شناخته شده تر و معروف تر از بقیه است. این امر می تواند موقعیت مناسب مکانی این دریاچه و به تبع آن، تمهیدات رفاهی و گردشگری باشد که در اطراف آن راه اندازی شده است. امکاناتی مثل قایق رانی، دوچرخه سواری و ... و همچنین وجود کافی شاپ ها و رستوران های متعدد در چشم اندازی زیبا. بخشی از آب این حوضه آبگیر توسط رود کوچکی به نام وارازیس خِوی تأمین می شود.

دریاچه های تفلیس

دریاچه های تفلیس

آنچه که در رابطه با رفتن به این مناطق طبیعی باید در نظر گرفته شود، توجه به آب و هوای تفلیس است. اگر زمان مسافرت به این شهر، زمان مناسبی به لحاظ اقلیمی نبود، می توانید از دیگر تفریحات تفلیس استفاده کنید.

گرجستان، کشور کوه‌ها و دریاچه‌هاست. علاوه بر دریاچه های تفلیس که در بالا ذکر شد، حوضه های زیبای دیگری نیز در این کشور وجود دارد که از جاهای دیدنی گرجستان هستند. دریاچه ریتسا که در شمال غرب این کشور در آبخازیا (Abkhazia) واقع شده، یکی از آن هاست. ریتسا با آب های سبز – آبی خود، یکی از عمیق ترین دریاچه های جهان است. این حوضه آبگیر در کوه های قفقاز تشکیل شده و توسط کوه ها و علفزارهای اطراف احاطه شده است.

دریاچه ریتسا

اودزیرو و توباوارچخیلی نیز از دیگر دریاچه های این کشور هستند که آب و هوایی بسیار خوب و طبیعتی چشم نواز دارند. در سفر به گرجستان می توانند گزینه های خوبی برای گذران یک روز به یاد ماندنی باشند.

امتیاز 5.00از 5 (8 رای)
افزودن نظر جدید