کلیسای متخی تفلیس صومعه‌ای کوچک مجاور رود کورا

کلیسای متخی تفلیس صومعه‌ای کوچک مجاور رود کورا

«کلیسای جامع متخی در تفلیس» در جنوب این شهر و در کنار رود کورا قرار گرفته است. همین جایگاه منحصر به فرد باعث شده تا کلیسا چشم‌اندازی زیبا داشته باشد و هنگامی که از دور به این بنا نگاه می‌کنید همچون کارت پستالی فانتزی به نظر برسد.

کلیسای متخی

تاریخچه و معرفی کلیسای متخی تفلیس

دستور ساخت کلیسای متخی در سال 1272 توسط یکی از پادشاهان گرجستان صادر شد. ساخت آن در سال 1284 پایان یافت. ساختمان این بنا نیز مانند کلیسای آنچیسخاتی، در طول سالیان بارها و بارها تخریب شد و دوباره مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. امروزه پس از گذشت دوره های مختلف همچنان استوار در کنار مجسمه شاه واختانگ یکم ایستاده است.

عده‌ای معتقدند که این صومعه اولین کلیسای ساخته شده در این قسمت از گرجستان است و در واقع بر روی آرامگاهی مهم و ارزشمند بنا شده است. در آن زمان، پادشاه کاخِ محل سکونتش را نیز در کنار این صومعه ساخت. در دوره‌ای که شوروی مسند قدرت را در این محل به دست گرفت، صومعه از مکانی مذهبی به ساختمانی نظامی بدل شد. دولت شوروی حتی کمر به تخریب آن بست. این کار با مخالفت هنردوستان رو به رو شد و به موجب آن در ادامه از صومعه به عنوان موزه و تئاتر استفاده شد.

عکس کلیسای متخی تفلیس

معماری و بخش‌های مختلف کلیسای متخی

سقف این کلیسای ارتودکس گنبدی شکل است. بر روی بلندترین گنبد که گنبد اصلی محسوب می‌شود، صلیبی طلایی رنگ خودنمایی می‌کند. این قسمت از شهر تفلیس که کلیسای متخی در آن واقع شده است، از قدیمی‌ترین بخش‌های مسکونی شهر محسوب می‌شود. همین مزید بر این علت است که این بنا جزء پرقدمت‌ترین بناها در گرجستان باشد.

این سازه در ابتدا از سنگ‌های تراش خورده ساخته شده بود. با گذشت زمان و مرمت‌های پی در پی، سنگ‌ها جای خود را به آجرها دادند و امروزه این بنا آجری است. در شب هم تصویر کلیسا از دوردست نظر شما را به خود جلب می‌کند؛ چرا که اطراف آن را با چراغ‌هایی تزیین کرده‌اند و مانند گوهری بر بالای صخره می‌درخشد.

عکس کلیسای متخی گرجستان

همانطور که پیشتر گفته شد، کلیسا بر روی صخره‌ای مرتفع قرار گرفته است. دو دروازه، یکی در سمت شمالی و دیگری در سمت غربی سازه قرار دارد. ساختمان از یک سمت به رود و در سمت دیگر به فضایی سرسبز و پوشیده از درخت راه دارد. فضایی که با توجه به آب و هوای تفلیس، در فصل بهار تماشایی‌ است. از میان درختان که عبور کنید به ساختمان کلیسا می‌رسید.

کلیسای متخی تفلیس

فضای داخلی با نقاشی‌های هنرمندانه زینت داده شده است. سقف‌ها و دیوارها با طرح‌هایی سمبلیک و با اشاراتی به روایات مذهبی مزین شده‌اند. پنجره‌ها نیز با صلیب‌هایی زیبا بازسازی شده‌اند. در قسمت موزه اشیای مذهبی و ارزشمند متعلق به گذشته نگهداری می‌شود. می‌توانید از آن‌ها به همراه تابلوهای قدیمی دیدن کنید. بیشتر تزئینات کلیسا در محدوده محراب شرقی قرار دارند. با بازدید از این بخش قسمت زیادی از زیبایی‌های این مجموعه را خواهید دید.

عکس محوطه داخلی کلیسای متخی تفلیس

عکس فضای داخلی کلیسای متخی گرجستان

گردشی در دل تاریخ و چشم اندازی از شهر

کلیسای متخی علاوه بر این که مکانی مذهبی - تاریخی محسوب می‌شود، به خاطر داشتن طبیعت چشم‌انداز و زیبا، هر سلیقه‌ای را به خود جذب می‌کند. می‌توانید از کلیسا دیدن کنید و گشت و گذاری هم در اطراف آن داشته باشید و از تماشای رود کورا لذت ببرید. این محل فضایی مناسبی هم برای عکاسی محسوب می‌شود. این فرصت استفاده کنید و تصاویری فوق‌العاده را به یادگار ثبت کنید. البته متخی تنها کلیسایی نیست که در امتداد رود کورا قرار دارد. کلیسای جامع تثلیث نیز یکی دیگر از این اماکن است.

این عبادتگاه هنوز هم فعال است و مراسم‌ مختلفی در آن برگزار می‌شود. اگر در زمان مراسم مذهبی در این فضا حضور داشته باشید، می تواند تجربه‌ جالبی باشد.

عکس کلیسای متخی در تفلیس

آدرس

Address: Metekhi St, Tbilisi, Georgia

می‌توانید در هنگام رفت یا برگشت، قدم زنان از روی پل رود کورا گذر کنید، هوایی تازه استشمام کنید و از این گردش لذت بیشتری ببرید. اگر سوار تله کابین تفلیس شدید می‌توانید نمایی از این سازه را از ارتفاع تماشا کنید. تصویر کلیسا شما از دور شما را وسوسه خواهد کرد تا فرصت را از دست ندهید و از این بنای مذهبی و تاریخی که در قلب طبیعتی زیبا قرار گرفته است دیدن کنید.

امتیاز 5.00از 5 (18 رای)

نظرات کاربران

یار ور پور در تاریخ: 09:38:04 1398/11/30

چه اسم سختی!!!! نمیدونم چرا منو یاد ی کلیسا تو جزیره ای که نزدیک وان بود، انداخت! به هر حال خیلی قشنگه...

تارا در تاریخ: 09:06:49 1398/11/30

مجسمه ای که در کنار کلیسای متخی هست مجسمه نادر شاه نیست که!!! مجسمه شاه واختانگ یکم می باشددد!!!

حمید در تاریخ: 09:32:01 1398/11/28

کنار کلیسای متخی مجسمه نادرشاه چی میگه.

صادقیان در تاریخ: 16:23:51 1398/11/27

کلیسای متخی نمای خیلی زیبایی داره

حسین زارع در تاریخ: 11:58:26 1398/11/26

کلیسای متخی اطلاعات جالبی در موردش نوشته شده ولی فضای کلیسا به کسایی واقعا آرامش میده که اهل اون دین و مذهب باشن،ماها ک مسلمان هستیم زیاد نمیتونیم راجبش صحبت کنیم و نظر واقعی بدیم.

سهراب زارع در تاریخ: 16:39:36 1398/11/23

کلیسای متخی خیلی مثل کلیسا های دیگه جذاب نبود مثل بقیه کلیساها تزئینات و معماری خاصی نداشت، فقط یک نکته جالب درباره اش وجود داره و این که یک قسمت، نزدیک رود و قسمت پایین صخره ها وجود داره، به خود کلیسا و قلعه اطراف اون راه داره؟ انگار برای کناره گیری قایق و ورود به این محدوده ساخته شده.

مهرزاد در تاریخ: 13:53:45 1398/11/21

شنیدم خیلی زیباست . کلا مکان های قدیمی آرامش خاصی میده. فقط اونجا که دولت شوروی میخواست تخریب کنه عجب نامردایی بودنااا.....

کامنت خود را در رابطه با این مقاله بنویسید و کسب درآمد کنید.