موزه استالین روایتگر زندگی دیکتاتور حکومت شوروی

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 10 شهریور 1399 4
موزه استالین روایتگر زندگی دیکتاتور حکومت شوروی

موزه استالین در گرجستان از جمله اماکنی است که گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ را از سراسر دنیا به خود جذب می‌کند. این مجموعه که در خانه او راه اندازی شده، روایتگر زندگی استالین، دیکتاتور حکومت شوروی، از کودکی تا مرگ اوست. در طی سال‌ها موزه استالین  تغییرات مختلفی کرده است. با این حال، همچنان وسایل شخصی و اطلاعاتی درباره او را در خود جای داده است. در زمان برچیده شدن حکومت شوروی، این موزه برای مدتی تعطیل شد. اما چندی بعد، بار دیگر درهای آن به عنوان مکانی تاریخی به روی بازدیدکنندگان و گردشگران باز شد.

موزه جوزف استالین در گرجستان

درباره جوزف استالین

جوزف استالین دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی بود. او در سال 1878 چشم به جهان گشود. استالین متولد شهر گوری گرجستان است. این شهر در زمان تولد او تحت حکومت شوروی قرار داشت. جوزف در سال 1922 به قدرت رسید و در سال 1953 درگذشت. علیرغم ستم‌هایی که به مردم گرجستان کرده بود، به منظور حفظ تاریخ، مدتی پس از مرگش خانه پدری او به موزه تبدیل و در معرض بازدید عموم قرار گرفت.

جوزف استالین

بخش‌های مختلف موزه استالین

موزه دارای بخش‌های گوناگون است. هر بخش آن به صورت موضوعی و به نوعی طراحی و گردآوری شده است تا مطالب و مدارک مرتبط، در کنار هم قرار گیرند. این مجموعه از چهار سالن اصلی و چندین اتاق تشکیل شده است. هر اتاق دربرگیرنده بخش‌هایی از زندگی و شخصیت جوزف استالین است.

موزه جوزف استالین در گرجستان

در بدو ورود به محوطه، مجسمه استالین را خواهید دید که در میانه محوطه ایستاده است و مالکیت خود را به بازدیدکنندگان اعلام می‌کند. از محوطه که به سمت ساختمان برویم، پس از ورود به اولین سالن می‌رسیم. این سالن به بیوگرافی مختصری از او به همراه تصاویر، نقاشی‌ها و مقاله‌ها می‌پردازد و تصویری کلی از استالین را در ذهن مخاطب ترسیم می‌کند.

موزه جوزف استالین

موزه استالین

سالن دوم موزه استالین تفلیس شما را وارد زندگی سیاسی او خواهد کرد. همچنین اطلاعاتی درباره جزئیات زندگی حرفه‌ای او و حزب کمونیست در اختیارتان قرار خواهد داد. این سالن زوایای بیشتری از شخصیت و رفتار او را به نمایش می‌گذارد. این قسمت برای افرادی که به شناخت شخصیت استالین علاقه‌مند هستند جالب خواهد بود.

سالن سوم اوج شخصیت سیاسی او را در جایگاه رهبر اتحاد جماهیر شوروی و همچنین جایگاه او به عنوان فرمانده ارتش سرخ به تصویر می‌کشد. این سالن از اصلی‌ترین قسمت‌هاست و با اضافه کردن جزئیات و اطلاعات مهم نهایی شخصیت او را برای عموم روشن می‌سازد. در این میان، یکی از اتاق‌ها نیز روایتگر پیروزی بر نازی‌هاست.

قسمت‌های دیگر موزه شامل وسایل شخصی استالین و هدایایی است که از طرف مقام‌های کشورهای مختلف به وی اعطا شده است. وسایل شخصی شامل تمامی نامه نگاری‌های سیاسی او به افراد مختلف است. تمام وسایلی که در طول روز استفاده می‌کرد از جمله میز کار، تختخواب و البته لباس نظامی او را نیز می توان دید.

موزه جوزف استالین

یکی دیگر از قسمت‌ها، یک خانه قدیمی و چوبی کوچکی است. این خانه در واقع محلی است که جوزف در آنجا به دنیا آمد و چهار سال نخست زندگی خود را در آن گذراند. خانه ساختار ساده‌ای دارد و در محوطه موزه قرار گرفته است. برای آن محافظ قرار داده شده و بازدید تنها از بیرون آن امکان‌پذیر است.

موزه استالین در شهر گوری

موزه استالین

از دیگر دیدنی‌های درون محوطه یک واگن اختصاصی قطار است که در آن زمان برای او ساخته بودند. استالین از سفر با هواپیما بیم داشت. این قطار وسیله سفرش به نقاط مختلف بوده است. این واگن اختصاصی به امکاناتی همچون اتاق خواب و سرویس بهداشتی مجهز بود.

موزه استالین در گرجستان

در این موزه سعی شده تا تمام ابعاد شخصیتی و حرفه کاری استالین به تصویر کشیده شود و قضاوت به بازدید کننده واگذار شود. در واقع این فضا تنها روایتگر حقایق زندگی و شخصیت استالین است و بدون هیچ نوع جهت گیری آن را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

موزه جوزف استالین

 

مقاله پیشنهادی ما :  گرجستان کجاست؟

زمان و هزینه بازدید

این موزه که از جاهای دیدنی گرجستان محسوب می شود، در تمام روزهای سال، به جز اول ژانویه باز است. علاقه مندان می توانند هر روز از ساعت 10 صبح تا 6 عصر و در فصل زمستان تا ساعت 5 عصر به آنجا مراجعه کنند. بازدید از تمام قسمت‌های معمولاً دو ساعت به طول می انجامد.

هزینه بازدید برای هر نفر 15 لاری است. در صورت بازدید دسته جمعه می‌توانید با پرداخت 10 لاری برای هر نفر، از موزه استالین گرجستان دیدن کنید.

پس از بازدید، برای رفع خستگی سری به کافه‌های روبه‌روی موزه بزنید و از نوشیدن یک فنجان قهوه گرم لذت ببرید.

موزه جوزف استالین

موقعیت و آدرس

موزه استالین در شهر گوری گرجستان و در میدان مرکزی شهر واقع شده است. عده‌ای این شهر را به نام شهر استالین می‌شناسند. زیرا این زادگاه این شخصیت معروف جهانی است و موزه استالین نیز از مهمترین اماکن دیدنی این شهر صنعتی محسوب می‌شود.

Address: 32 Stalin Avenue, Gori, Georgia

امتیاز 5.00از 5 (8 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 23:04:25 1399/6/7

من اسم جوزف استالین رو شنیده بودم اما چیز زیادی درموردش نمیدونم فکر میکردن محل زندگی خیلی مجللی داشته اما خب اون طوری که گفته شده خیلی معمولیتر از اون چیزی که من تصور میکردم به هر حال جای خوبی به نظر میاد که شاید با بازدید از اون اطلاعات جالبی بشه بدست آورد

تبسم
در تاریخ: 14:09:34 1399/2/8

موزه جالبی به نظر میاد و اینکه خانه پدری جوزف استالین بوده خیلی جالبتره که ارثشونو در اختیار تاریخ فرهنگ دادن اما رفتن به این موزه واسه یه غریبه که به مسائل گرجستان آشنا نیست شاید گنگ باشه بنابراین برای رفتن به این موزه وجود یه راهنمای کار کشته لازم و ضروری است که بتونه وقایع رو کامل شرح بده

سیما رحمتی
در تاریخ: 09:45:38 1398/12/13

جالب بود ولی اینطور که به نظر میاد این موزه فقط پر از عکس هست، عکس ها به طور کامل نمیتونن آدم رو برای قضاوت درباره چیزی هدایت کنن بهتر بود که حد اقل یکمی از حکایت هایی که مردم عادی از این شخص دارن هم توی موزه می بود یا فیلم و صدا و..

تارا
در تاریخ: 09:43:39 1398/12/12

خانه دوران بچگی که در مجموعه موزه استالين تفلیس هست برام جالب بود... نرده های چوبی و درب چوبی و .. حس خیلی قدیم و خوبی ب آدم ميده

ثبت نظر جدید