مرکز ملی نسخه‌های خطی تفلیس

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 27 بهمن 1399 1
مرکز ملی نسخه‌های خطی تفلیس

اگر با مقاله‌های سفر بانک همراه بوده باشید می‌دانید که یکی از مقاصد جذاب برای گردشگری فرهنگی و سیری در دل تاریخ، گرجستان و شهر زیبای تفلیس است. در این شهر در کنار موزه‌هایی بسیار ارزشمند و دیدنی گنجینه‌ای از کتب خطی و گرانبهای قدیمی وجود دارد که هر علاقمند به تاریخ را ذوق زده خواهد کرد. این گنجینه منحصر به فرد در مرکز ملی نسخه‌های خطی تفلیس نگهداری می‌شود و یکی از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی تفلیس است.

مرکز ملی نسخه‌های خطی تفلیس

تاریخچه و معرفی مرکز ملی نسخه‌های خطی تفلیس

سال‌ها پیش به منظور جمع آوری انواع نسخه‌های ارزشمند کتب قدیمی و مجلات، تصمیم بر آن شد تا چند سازمان در گرجستان دست به کار شوند. موزه کلیسا در سال 1888، سازمان نشر سواد در سال 1879 و سازمان فرهنگ شناسی در سال 1907 این وظیفه را بر عهده داشتند. مجموعه‌های جمع آوری شده طی سال 1930 به موزه دانش ملی گرجستان انتقال پیدا کرد تا در آنجا نگهداری شود.در حدود بیست سال این مجموعه‌های کتب قدیمی در همین مکان حفظ شدند و در نهایت در سال 1958، مرکزی تازه با عنوان انیستیتو نسخ خطی منحصراً برای نگهداری از این گنجینه گرانبها ایجاد شد.

نام امروزی آن، مرکز ملی نسخه‌های خطی تفلیس است که از سال 2007 بر آن نهاده شده است. این مرکز به دلیل اینکه مخصوص این کتب طراحی و تاسیس شده است در آن ترتیبی داده شده است تا نسخه‌های خطی در بهترین شرایط از نظر دما و رطوبت نگهداری شوند و آسیبی متوجهشان نشود. همین نگهداری با رعایت تمامی شرایط گواه بر ارزش بالای این کتب است. در مرکز ملی نسخه‌های خطی علاوه بر نگهداری در شرایط مطلوب برای حفظ سلامت کتب، فرآیندهایی نیز به منظور مرمت نسخ خطی انجام می‌گیرد و با تکنیک‌هایی بسیار هوشمندانه قسمت‌های از بین رفته یا در حال فرسوده شدن مرمت و بازسازی می‌شود تا این گنجینه‌های تکرار نشدنی را از خطر نابودی نجات دهند. 

در این مرکز چه کتبی نگهداری می‌شوند؟

مرکز ملی نسخه‌های خطی در واقع کلکسیونی از نسخ‌ خطی، کتاب‌ها و نسخه‌های بسیار نایاب از سرتاسر جهان است اما بخش عظیمی از آن را کتاب‌های گرجی تشکیل می‌دهند. در این مجموعه در حدود 170 هزار کتاب وجود دارد و به جز متون گرجی شامل متونی مثل یونانی، عبری، سوری، فارسی، ترکی و ارمنی است. یکی دیگر از جذابیت‌های این مرکز جالب، این است که کتاب‌ها بر روی کاغذ‌هایی با بافت‌های منحصر به فرد، پوست و چرم نوشته شده‌اند و این تنوع کتابت از نکته‌های مثبت در مورد مجموعه‌های این مرکز است. کتب مرکز ملی، نامزد دریافت جایزه شده‌ و به دلیل داشتن کتاب‌های مقدس از جمله تورات که مربوط به عهد عتیق است و به صورت بخش بخش جمع آوری شده است بسیار حائز اهمیت است.

نسخه خطی تفلیس

کتاب‌های مرکز ملی نسخه‌های خطی تفلیس چه موضوعاتی دارند؟

کتاب‌های این مرکز موضوعات مختلف و گسترده‌ای دارند و از این لحاظ بسیار حائز اهمیت هستند. در بخشی از این مرکز، کتاب‌های تاریخی بسیار ارزشمندی نگهداری می‌شوند که تماشای آن‌ها شما را به دل تاریخی دور خواهد برد و همچنین سفرنامه‌ها که داستان‌هایی بسیار جالب از سفر افراد مختلف در گذشته حکایت دارند. بخش جغرافیا نسخ خطی در مورد جهان و کشورها را شامل می شود و اطلاعاتی بسیار جالب از مرزبندی‌های سالیان دور کشورها و در بخش کتاب‌های پزشکی متونی بسیار جالب از اطلاعات پزشکی و درمان بیماری‌ها می‌توان یافت. بخش ادبیات و هنر بخشی بسیار جذاب است که نمود استعداد و ذوق هنری گذشتگان را در خود دارد. بخش مربوط به قوانین کلیسا و زندگینامه قدیسان است که بینشی را به شما از گذشته مذهبی ارائه می‌دهد. قسمت ریاضیات و نجوم هم از بخش‌های بسیار جالبی هستند که نشان از پیشرفت علم و آشنایی با ستاره شناسی و آسترولوژی کهن دارند.از دیگر بخش‌ها می‌توان به فلسفه اشاره کرد که دارای نسخ خطی و کتاب‌هایی نایاب از فرهنگ‌های گوناگون است و بیانگر نگاه آنها به مقوله فلسفه است که بسیار جالب است. واژه‌نامه‌ها نیز بخشی از این مجموعه نفیس نسخ خطی را تشکیل می‌دهند.

هزینه و ساعت بازدید از مرکز ملی نسخه‌های خطی تفلیس

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بازدید از این کلکسیون ارزشمند کاملاً رایگان است و می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه ورودی، سری به به این مکان دیدنی بزنید و در دل تاریخ و نسخه‌های ارزشمند از کتب نایاب قدیمی گردش کنید و اطلاعات بسیار جالبی به دست آورید. برای بازدید از کتاب‌های خطی می‌توانید هر روز از ساعت 11 صبح تا 4 بعد از ظهر به این مرکز بروید البته باید بدانید که مرکز ملی نگه داری از نسخه‌های خطی تفلیس دوشنبه‌ها تعطیل است و باید برای بازدید از آن روزی به جز دوشنبه را انتخاب کنید. بعد از بازید این مکان تاریخی اگر گذرتان به مراکز خرید تفلیس افتاد حتما به آن سری بزنید.

برای بازدید چه مقدار زمان لازم است؟

این مرکز به نوعی یک موزه تخصصی محسوب می‌شود و اگر مایلید تا اطلاعات خوبی به دست آورید و حسابی از این بازدید استفاده ببرید؛ یک تا دو ساعت زمان لازم دارید. ما به شما مسافران پیشنهاد می کنیم با خرید تور تفلیس از این گنجینه ی تاریخی  هم دیدن کنید.

آدرس

Merab Aleksidze St., 1/3, Tbilisi, Georgia

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 12:35:13 1399/5/31

کاش عکسهای بیشتری ازاین موزه و آثارش داخل مقاله میذاشتین چون تماشای عکسای این آثار قدیمی و ارزشمند هم حسو حال خاصی داره من که علاقه ی زیادی به این جور جاها دارم و دوست دارم تمام موزه‌های دنیا رو از نزدیک ببینم که تاریخ همیشه برام زنده بمونه

ثبت نظر جدید