آتشگاه تفلیس بنایی مربوط به ایران باستان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 18 آذر 1399 1
آتشگاه تفلیس بنایی مربوط به ایران باستان

گرجستان کشوری است با فرهنگ بسیار غنی و جذاب است که وقتی در آن غرق می‌شویم ناگهان نشانه‌هایی از فرهنگ باستان کشور خودمان ایران را میبینیم. این نشانه‌ها در قسمت‌ها و مسائل مختلفی به چشم می‌خورند که یکی از آن‌ها آتشگاه تفلیس نام دارد. این آتشگاه که مکانی مذهبی و نشانی از فرهنگ گذشته ایران است در دل شهر تفلیس قرار دارد و موضوع این بار تفلیس گردی سفربانک است.

https://www.safarbank.net/pic/country/Asia/Georgia/Tbilisi/-S1060233-Ateshgah-(1).jpg

تاریخچه و معرفی آتشگاه تفلیس

همانطور که از نام آتشگاه مشخص است این بنا مربوط به معبد دین زرتشت بوده است و از یادگارهای زمان ساسانیان می‌باشد که در دل قسمت قدیمی شهر تفلیس جا خوش کرده است و با گذشت این همه سال همچنان پا برجاست.   
این آتشگاه قدمت بسیار زیادی دارد و به قرن چهارم میلادی بازمی‌گردد. این معبد که در خیابان گومی قرار دارد در طول سالیان با قدرت گرفتن حکومت‌های مختلف و همچنین جنگ‌ها، دچار تغییرات بسیار زیادی شد و مدت‌های زیادی در سکوت و دوری از عبادت‌های زرتشتیان سپری کرد. در سفرنامه‌هایی که متعلق به قرن هفدهم میلادی است از این آتشگاه به عنوان یکی از بناها و مکان‌های مهم شهر تفلیس نام برده شده که نشان از ارزشمندی و اهمیت این معبد در بین گرجی‌ها و دیگر مردم دنیا دارد؛ متاسفانه این آتشگاه امروزه آن طور که باید بین مردم شناخته شده نیست و آنهم به دلیل این است که موقعیت مکانی آن در درون حیاط خانه‌ای قرار دارد و بسته‌ بودن دردربهای این خانه دلیلی شده تا کم کم آتشگاه از دسترس دور تصور شود و در ذهن‌ها کمرنگ شود. در صورتی که اهالی خانه با روی باز پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان هستند و دانستن این نکته قبل از سفر به تفلیس بسیار مفید خواهد بود تا شانس دیدن این معبد زرتشتی را از دست ندهید.

آتشگاه تفلیس

ویژگی‌های ظاهری بنای آتشگاه تفلیس

یکی دیگر از جاهای دیدنی تفلیس که توسط گردشگران بازدید زیادی دارد آتشگاه تفلیس است که این بنا از آجر ساخته شده است و سقفی طاقی شکل داشته که امروزه دچار تخریب شده است. بنا پنجره‌ ندارد و نور لازم برای داخل آتشگاه از طریق طاق‌های نیمه باز تامین می‌شده است. داخل فضای اصلی آتشگاه دارای مساحتی در حدود ۱۶ متر است و شکلی مربعی دارد که بر روی آن در گذشته طاقی چهار وجهی قرار داشته است. برای وارد شدن به آتشگاه ابتدا باید از پله‌هایی عبور کنید و سپس با چرخش کوچکی در سمت راست خود ورودی را خواهید یافت. زمین آتشگاه به دلیل قرارگیری بر روی بلندی‌هاداری ناهمواری است و برای اینکه مردم بتوانند به راحتی بایستند تخته‌ای چوبی با پایه‌هایی از فلز تعبیه شده است.  

آتشگاهی که رصد خانه شد

در قرن ۱۱ و ۱۲ میلادی این بنا یکی از تغییرات متفاوت را پشت سر گذاشت و آن هم تبدیل شدن به رصد خانه شهر بود. در این دوره معبد تغییر کاربری داده بود و از مکانی برای عبادت زرتشتیان به فضایی علمی تبدیل شده بود.

تبدیل آتشگاه به مسجد

در قرن هجدهم میلادی عثمانی‌ها به تفلیس حمله کردند و کمی بعد آتشگاه را به مسجد تبدیل کردند اما این تغییر پایدار نبود و پس از مدتی با دور شدن قدرت‌های عثمانی این آتشگاه هویت پیشین خود را بازیافت اما متروکه شد. برای مدت کوتاهی از این معبد به عنوان انبار استفاده می‌شد که این کاربرد هم دوامی نداشت. در طول تمامی این تغییراتی که آتشگاه از سر گذراند هیچ گاه هسته درونی بنا تغییری نکرد و تنها این تزئینات، ظاهر و جزئیات بودند که مدام در حال رنگ عوض کردن بودند. همان هویت درونی بنا دست آخر خود را نشان داد و بار دیگر این بنای مذهبی به اصل خود بازگشت.

بازسازی و مرمت آتشگاه تفلیس

در سال ۲۰۰۷ میلادی با توجه به برنامه بازسازی میراث فرهنگی تفلیس و با حمایت مالی وزارت خارجی نروژ پروژه تعمیر و مرمت این بنای باستانی کلید خورد. طی این پروسه بافت آجری معبد پاکسازی شد و با احتیاط بسیار زیاد و دقت فراوان قسمت‌هایی مرمت گشت. مهم ترین کاری که طی این بازسازی انجام گرفت می‌توان به نصب سقف محافظتی اشاره کرد زیرا که این کار باعث شد تا بنا بیش از این در معرض تخریب ناشی از اتفاقات طبیعی همچون باران قرار نگیرد، می توانید بعد ا بازدید این بنا از مراکز خرید تفلیس مانند تفلیس مال دیدن کنید که می تواند تجربه خوبی برای شما رقم بزند.

آتشگاه تفلیس آتشگاه زرتشت در ایران باستان

چرا این آتشگاه کمتر شناخته شده است؟

یکی از دلایلی که این معبد کمتر در بین عموم شناخته شده است این است که در زمان زمامداری کمونیست‌ها در گرجستان، مکان‌های مذهبی از جمله مساجد و معابد تخریب و تعطیل می‌شدند و از همین رو بیشتر مردم سعی داشتند توجه‌ها را از سمت این نوع بناها دور کنند و به همین دلیل اینگونه رواج داشت و پنداشته می‌شد که آتشگاه تفلیس بنایی خانوادگی و موروثی است در صورتی که از نوع معماری آن به راحتی می‌توان پی برد که این سازه گرجی نیست و به سبک ایرانی ساخته شده است اگر شما مشتاق به بازدید این بنا هستید می توانید با تور تفلیس از اینا و اماکن تاریخی و تفریحی دیگر نیز دیدن کنید.

چرا از آتشگاه تفلیس بازدید کنیم؟

اگر عازم گرجستان و تفلیس هستید حتما بازدید از این بنا را در برنامه تفلیس گردی خود قرار دهید چرا که تماشای نشانه‌هایی از فرهنگ ایران باستان آن هم وقتی سر از کشور دیگری درمی‌آورد، بسیار جذاب و دلنشین خواهد بود. این بنا در نزدیکی باغ گیاه شناسی گرجستان قرار دارد. 

آدرس

No 3a Gomi St, Tbilisi, Georgia

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 12:26:21 1399/5/31

کاش ایران همونقدر بزرگ و با عظمت می موند که از روسیه و گرجستان تا پاکستان و افغانستان ادامه داشت حیف که حاکمان بی لیاقت همه شو از دست دادن اما بازهم خوبه تو این کشورها میشه آثاری از ایران باستان پیدا کرد که باعث غرور ما ایرانیا میشه حتما ما ایرانیا بریم این جاها و ببینیم

ثبت نظر جدید