ساختمان پارلمان گرجستان

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 03 شهریور 1399 0
ساختمان پارلمان گرجستان

برای علاقمندان به معماری و بازدید از بناهایی با گذشته تاریخی، گرجستان و علی الخصوص شهر تفلیس انتخاب مناسب و جذابی خواهد بود. در هر گوشه از این شهر می‌توانید به تماشای بناهایی بیرون آمده از دل تاریخ و فرهنگ گرجی بپردازید. در بین این بناها گاهی نشانه‌هایی از تغییرات فرهنگی نیز خواهید دید که مانند یک تاریخ مصور شما را از احوالات این کشور با خبر می‌کند. با سفربانک همراه باشید تا با هم سری به ساختمان پارلمان گرجستان در شهر تفلیس بزنیم.

ساختمان پارلمان گرجستان

تاریخچه ساختمان پارلمان گرجستان در تفلیس

در شهر تفلیس و در خیابان پرشور و مشهور روستاولی ساختمان سابق پارلمان گرجستان قرار گرفته است. در محل فعلی این بنا در گذشته کلیسای الکساندر نوسکی قرار داشت که در قرن نوزدهم تخریب شد و ساختمان پارلمان گرجستان چندی بعد در این فضا قد علم کرد. قرار گیری این  بنا، در یکی از خیابان‌های محبوب شهر تفلیس باعث شده تا هر کسی که در این حوالی قدم می‌زند زمانی را به تماشا و بازدید از این ساختمان دولتی اختصاص دهد. این سازه که خانه دولت محسوب می‌شود بین سال‌های 1933 تا 1938 توسط دو معمار با نام‌های کوکورین و لژاوا ساخته شد. معماری گرجی و چشم نواز این بنا بسیار برای بازدید کنندگان جذاب است. با روی کار آمدن شوروی‌ها بین سال‌های 46 تا 53 قرن نوزدهم میلادی، این ساختمان دچار تغییراتی شد و معماری روس فضای پارلمان را بزرگتر کرد.

این ساختمان که در مجاورت معبد متاتسمیندا واقع شده است معماری و سبکش نشانه‌هایی از شوروی در خود دارد و همین نمادها باعث شد تا پس از برکناری از قدرت مجلس دستور دارد تا ابتدا این نمادها حذف شوند و بعد ساختمانی دیگر با همین مذمون در کوتایسی ساخته شود. در اواخر قرن نوزدهم و با کودتای نظامی این ساختمان ارزشمند دچار زیان‌هایی شد و صدماتی به آن وارد گشت  که باعث شد تا هیئتی مامور بازسازی و تعمیر خرابی‌ها شوند و مشکلات را مرتفع سازند. در نهایت تا سال 2012 کار مرمت ساختمان پارلمان گرجستان به پایان رسید.

ساختمان پارلمان گرجستان

معماری و طراحی این مکان

این بنا همان طور که پیش‌تر گفته شد توسط دو معمار گرجی ساخته شده است و طراحی آن به سبک معماری سنتی گرجستان شکل گرفته است و حال و هوایی برخواسته از معماری کلاسیک این کشور دارد. بعدها با اضافه شدن جزئیاتی از طراحی شوروی و نمادهایی از جمله چکش‌های حکاکی شده بر روی سنگ‌ها، این سازه کمی تغییر کرد و تلفیقی از هنر گرجی و شوروی شد. این بنا از بتن و سنگ‌ ساخته شده و با داشتن ستون‌هایی بلند تداعی کننده قدرت در ذهن بیننده است. این ستون‌های بلند در ورودی ساختمان پارلمان گرجستان قرار دارند که با طاق‌هایی کوچک به هم متصل هستند؛ در روز نور از طریق این ورودی به داخل ساختمان راه پیدا می‌کند.

ساختمان پارلمان گرجستان

بازدید از ساختمان پارلمان گرجستان در تفلیس

برای بازدید از این بنا کافی است سری به خیابان روستاولی بزنید و در کنار لذت بردن از انواع جاذبه‌های این خیابان و محله از تماشای این ساختمان با شکوه لذت ببرید. امکان بازدید از داخل پارلمان برای بزدید کنندگان وجود ندارد اما تماشای نمای بیرونی و لذت بردن از معماری زیبای آن خالی از لطف نیست و می‌تواند تجربه خوبی برای شما رقم بزند. تا وقتی ساختمان پارلمان را از نزدیک ندیده‌اید به عظمتش پی نخواهید برد. ساختمانی عریض و بلند که شکوهش در نگاه اول شما را مبهوت خود خواهد کرد و طراحی‌اش قدرت را به شما القا می‌کند. تلالو نور خورشید در اواسط روز بر روی سنگ‌های نما و همچنین سایه‌هایی که ستون‌ها ایجاد می‌کنند بسیار دیدنی است. گردشگران بسیار علاقمند به عکاسی در حوالی این ساختمان هستند. شما هم می‌توانید در سفر به تفلیس با بازدید از این ساختمان دولتی تصاویری به یادگار ثبت کنید.

ساختمان پارلمان گرجستان

بازگشت دوباره اعضای پارلمان به تفلیس

با افتتاح ساختمان جدید پارلمان در کوتایسی فعالیت‌های ساختمان سابق کاهش یافت و بیشتر جلسه‌ها در ساختمان جدید پیگیری می‌شد تا اینکه بار دیگر در سال 2019 جلسات بار دیگر به طور کامل در تفلیس پیگیری و برگزار شد.

برپایی اعتراضات در مقابل ساختمان پارلمان

محل پارلمان همیشه مکانی برای معترضان بوده است که با حضور و بیان نقطه نظرات خود در پی تحقق خواسته‌های خویش بوده‌اند. هنگامی که مشغول تماشای ساختمان و معماری آن هستید دیدن معترضانی که با تابلوهایی در دست در صدد پیگیری مطالبات خود هستند باعث می‌شود تا حس و حال سیاسی این فضا را بیشتر درک کنید.

فروش ساختمان پارلمان گرجستان در تفلیس

در مدتی که جلسات پارلمان بیشتر در ساختمان واقع در کوتایسی پیگیری می‌شد پیشنهاداتی برای تعطیلی کامل مرکز پارلمان در تفلیس وجود داشت و حتی چند سرمایه گذار گرجی و خارجی خواستار خرید این ساختمان از دولت گرجستان بودند.

دسترسی به ساختمان پارلمان

دسترسی به این مکان بسیار راحت است چرا که در یکی از خیابان‌های مشهور تفلیس قرار گرفته است. برای رفتن به خیابان روستاولی، خیابان سرزنده و دیدنی تفلیس می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی بهره ببرید و به راحتی به مقصد برسید.

آدرس

Rustaveli 8, Tbilisi, Georgia

 

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)