یادبود قهرمانان تفلیس

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 20 مهر 1399 1
یادبود قهرمانان تفلیس

تفلیس پایتخت و قلب تپنده تاریخ گرجستان است که در هر گوشه آن می‌توانید شاهدی بر این ادعا پیدا کنید. در طی تاریخ و فراز و نشیب‌های بسیاری که گرجستان از سر گذراند، وجود قهرمانانی از دل مردم باعث شد تا در نهایت این کشور سرپا بایستد و به بقای خود ادامه دهد. برای ادای احترام به این از خود گذشتگی و همچنین زنده نگهداشتن یاد کسانی که جان خود را در راه کشورشان از دست دادند یادبود‌های بسیاری وجود دارد که در این مقاله قصد داریم سری به یادبود قهرمانان تفلیس بزنیم.

تاریخچه و معرفی این بنا

این مکان که با نام میدان قهرمانان تفلیس نیز شهرت دارد در سال 2009 میلادی و برای ادای احترام به جان باختگان جنگ با ارتش سرخ شوروی و عملیاتی در محدوده آبخاز ساخته شد. این مکان در نزدیکی باغ وحش تفلیس قرار دارد و در خیابان ویکتور دولیدزه قرار دارد در و به زبان گرجی با نام «گمیرتا مودانی» شناخته می‌شود. یادبود قهرمانان تفلیس بنایی ستون مانند است که ارتفاعی 51 متری دارد. این بنا شامل 16 صورت از جنس سنگ مرمر است و هویتش را از نام‌هایی می‌یابد که بر روی آن نقش بسته‌اند. چهار هزار نام به زبان گرجی بر روی این بنا حک شده‌ است و هر ک دام یادآور یکی از قهرمانان گرجی است که جان خود را در جنگ از دست داده‌اند. 16 طبقه متشکل از سنگ‌هایی مستطیل شکل و باریک که به صورت عمودی و با پیچی ملایم بر روی هم قرار گرفته‌اند.

در قسمت‌هایی تضاد رنگی هم به کار برده شده و باعث زیباتر شدن اثر شده است. استفاده از سنگ مرمر برای ساخت این یادبود انتخابی بسیار درست و جالب است که یادآور اراده محکم جان باختگان در تلاش برای کشور است. در واقع کار حکاکی نام‌ها بر روی این سنگ‌های مرمری در سال 2008 انجام گرفت و مدتی بعد این میدان ساخته شد. قسمتی از نام‌های حکاکی شده متعلق به سرباز‌های نظامی در حال آموزشی است که در سال 1921 میلادی و در حین جنگ با ارتش سرخ جان خود را از دست دادند. قسمتی دیگر از نام‌ها متشکل از نظامیانی است که عملیات‌های ضد شورش شوروی را رهبری می‌کردند و همچنین کسانی که جان خود را در عملیات نظامی آبخاز که جنگی 5 روزه بود از دست دادند.

ادای احترام به این مکان

یکی از نکات جالب این میدان  این است که در ابتدای هر روز دو سرباز به یادبود ادای احترام می‌کنند و ساعت‌ها بی‌حرکت در این مکان و داخل یک کابین شیشه‌ای می‌ایستند. اگر مایلید تا تماشاگر این مراسم ادای احترام روزانه باشید بهتر است در ساعات ابتدایی روز به یادبود قهرمانان تفلیس بزنید.

عکاسی از این بنای زیبا

افرادی که علاقمند به عکاسی هستند باید بدانید که این بنا با وجود سادگی ظاهری، سوژه مناسبی برای عکاسی است. می‌توانید در هنگام ادای احترام نظامی عکسی ثبت کنید و یا در شب و در میان نورپردازی‌های جذابی که مرمرهای بنا را چشم‌نواز می‌کنند تصویری تماشایی به یادگار بگیرید.

دسترسی و بادید از یاد بود قهرمانان تفلیس

برای رفتن به این مکان و بازدید از بنای یادبود می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و به راحتی و در کمترین زمان به این مکان دسترسی داشته باشید. بنای یادبود قهرمانان در تفلیس که در میانه میدان قرار دارد در هر ساعت از شبانه روز قابل تماشا و بازدید است و شما محدودیت زمانی ندارید. در روز می‌توانید تماشاگر بنا در زیر نور خورشید و در روشنایی روز باشید و در شب هم با نورپردازی‌های انجام شده می‌توانید دیدی متفاوت و جالب داشته باشید و با ذکر این نکته که به دلیل نورپردازی‌ها اسامی حکاکی شده در شب هم قابل رویت هستند. اگر با تاریخ گرجستان آشنا باشید حتما می‌دانید که هر گوشه این کشور داستانی شنیدنی برای شما دارد و این داستان‌ها را در قالب بناها و مراکز دیدنی در معرض نمایش می‌گذارد. این بنا یکی از با ارزش ترین جاهای دیدن تفلیس است و به دلیل داشتن نام قهرمانان گرجی تماشایش حس وطن دوستی را القا می‌کند و بازدید از آن خالی از لطف نیست. همچنین با بازدید از این بنا با افرادی آشنا خواهید شد که دلاوری‌هایشان بسیار در سرنوشت گرجستان تاثیرگذار بوده است. حتما بازدید از این بنای یادبود را در برنامه تفلیس گردی  یا در تور تفلیس خود قرار دهید و سری به این میدان بزنید.

ساعت بازدید از این بنا

بنای یادبود قهرمانان تفلیس که در میانه میدان قرار دارد در هر ساعت از شبانه روز قابل تماشا و بازدید است و شما محدودیت زمانی ندارید، در روز می‌توانید تماشاگر بنا در زیر نور خورشید و در روشنایی روز باشید و در شب هم با نورپردازی‌های انجام شده می‌توانید دیدی متفاوت و جالب داشته باشید و با ذکر این نکته که به دلیل نورپردازی‌ها اسامی حکاکی شده در شب هم قابل رویت هستند(برای بازدید از این بنای یادبود 30 دقیقه زمان کافی است).

آدرس

Heroes Square, Tbilisi, Georgia

 

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 21:54:26 1399/7/23

معماری این بنا خیلی جالبه و نظر هر کسی رو به خودش جلب می‌کنه فکر میکنم یه بنای یاد بود ماندگاری باشه جالبتر از معماری و نمای ساختمان ادای احترام روزانه به این بنا است که دو سرباز داخل محفظه شیشه ای بدون حرکت می ایستن هر کشوری مملو از چیزهای جالب و دیدنیه که گاهی میتونن واسه یه غریبه خنده دار باشن

ثبت نظر جدید