دیوار خیابان پوشکین تفلیس

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 23 مهر 1399 1
دیوار خیابان پوشکین تفلیس

اگر شما جزو کسانی هستید که در سفر به نقاط مختلف دنیا جذب قسمت‌های باستانی می‌شوید و از این نوع مکان‌ها لذت می‌برید باید بدانید که کشور گرجستان و شهر تفلیس دارای مکان‌های باستانی فراوانی هستند که می‌توانند تجربه بسیاری خوبی از گردشگری را برای شما به ارمغان بیاورند. یکی از جاذبه‌های باستانی کشور گرجستان و پایتختش تفلیس، دیوار شهر قدیمی در خیابان پوشکین است که در این مقاله قصد داریم شما را با این قسمت از شهر بیشتر آشنا کنیم.

تاریخچه و معرفی دیوار شهر قدیمی در خیابان پوشکین تفلیس

خیابان پوشکین نام خود را از شاعر و نویسنده مشهور روسی الکساندر پوشکین گرفته است. از نظر موقعیت مکانی دیوار قدیمی شهر در خیابان پوشکین قرار دارد و پوشکین به خیابان آزادی متصل است. در واقع قسمتی از دیوار شهر قدیمی در این خیابان قرار گرفته است و جزو آثار باستانی به جا مانده از قرن‌ها پیش است. این دیوار قدمت بالایی دارد و مربوط به قرن دوازدهم است.

دیوار شهر قدیمی در گذر زمان آماج حملات پی در پی قرار گرفته است و می‌توان آثار این هجمه‌ها را در پیکر این سازه باستانی مشاهده نمود. پس از هر بار حمله و وارد شدن خسارت و خرابی، دیوار مورد بازسازی و مرمت قرار می‌گرفت. خرابی‌های خیابان پوشکین نیز در سال 2012 مرمت شد و طی عملیات بازسازی قسمت‌هایی از دیوار شهر قدیمی در آن پیدا شد.

این قسمت‌های دیوار در واقع در قرن 19 دچار خرابی شد و بعد‌ها قسمت‌هایی از آن کشف شد و تبدیل به دیدنی‌های باستانی شهر تفلیس شد. از نشانه‌های حملات به دیوار می‌توان به ساختار چند لایه‌ای آن اشاره کرد.

چگونه این دیوار پس از خرابی به بقای خود ادامه داد؟

دیوار شهر قدیمی همان طور که گفتیم دچار تهاجم‌هایی فراوانی شد و در زیر آوار و مخروبه‌ها دفن ماند تا اینکه مرمت‌ها و کشف قطعات آن جانی دوباره به این تکه از تاریخ گرجستان بخشید. همچنین باتونیشویلی که یکی از نقشه کشان گرجستانی است، در قرن 18 اطلسی از دیوار قدیمی شهر تهیه و تنظیم کرد و همین باعث آشنایی بیشتر مردم و گردشگران با دیوار شد.

امروزه قسمت‌هایی از این دیوار با بافت شهری و دیگر سازه‌ها ترکیب شده است. قسمت‌هایی با دیوار ساختمان‌هایی بلند یا گذرگاه‌های اطراف ترکیب شده‌اند و همزیستی مسالمت آمیزی رقم زده‌اند.

چگونه از دیوار قدیمی شهر بازدید کنیم؟

دیوار قدیمی شهر واقع در خیابان پوشکین بخشی از تاریخ ارزشمند گرجستان را پیش روی شما قرار می‌دهد که بازدید از آن تجربه جالبی برایتان خواهد بود. برای بازدید از این دیوار باید مسیری پیاده را طی کنید و از تماشای نشانه‌های گذشته دور لذت ببرید. در میان مسیر چندین پل هم وجود دارد که در حین پیاده روی از آن عبور خواهید کرد.

ساعت و هزینه بازدید از دیوار قدیمی شهر در خیابان پوشکین

در شب پیاده روی این خیابان با چراغ‌هایی که نصب شده روشن است و به همین دلیل در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید به این قسمت از شهر تفلیس سری بزنید و با تماشای این سازه باستانی در روزگاران گذشته گرجستان گردش کنید.

در ضمن این را هم در نظر داشته باشید که بازدید از دیوار شهر قدیمی رایگان است و نیازی نیست هزینه‌ای پرداخت کنید.

امکانات اطراف دیوار شهر قدیمی

در اطراف این جاذبه باستانی کافه و رستوران‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید پس از پیاده روی و تماشای دیوار سری به آن‌ها بزنید و از غذاها و نوشیدنی‌های متنوع لذت ببرید و خستگی از تن به در کنید.

ساختمان بعضی از این رستوران‌ها با بافت قدیمی دیوار ترکیب شده و با نورپردازی‌های چشم‌نواز لذت گذران وقت را در آن‌ها دو چندان کرده است.

رستوران و کافه‌های خیابان پوشکین به دلیل شهرت این خیابان و وجود قسمت‌هایی از دیوار قدیمی شهر در آن، حال و هوایی تاریخی و باستانی دارند و از طراحی داخلی با این سبک و سیاق بهره می‌برند.

در اطراف دیوار فضای سبز و گلکاری‌های زیبایی وجود دارد و هر وقت احساس خستگی کردید می‌توانید بر روی نیمکت‌هایی که در راه وجود دارند استراحت کنید. مسیر پیاده روی علاوه بر درختان و فضای سبز با مجسمه‌های مختلف نیز تزیین شده است.

چرا از دیوار شهر قدیمی در تفلیس بازدید کنیم؟

اگر عازم سفر به تفلیس هستید حتما بازدید از این دیوار را در برناه سفر خود قرار دهید چرا که تصویری جالب از گذشته تفلیس خواهید دید و تماشاگر سازه‌‌ای خواهید بود که متعلق به قرن‌ها پیش است و تلفیقی از فرهنگ و شرایط تاریخی چند قرن است. زیرا که این دیوار حکومت‌های مختلف و دوره‌های زمانی متفاوتی را از سر گذرانده است.

اگر علاقمند به عکاسی هستید می‌توانید در کنار این دیوار عکسی با بافت باستانی به یادگار ثبت کنید. همچنین برای بازدید از این دیوار به حدود 30 دقیقه زمان احتیاج دارید تا مسیر پیاده روی که در حدود 100 متر است را طی کنید و در حین حرکت دیوار و بافت اطراف آن را تماشا کنید.

آدرس

Aleksandr Pushkin St, Tbilisi, Georgia

امتیاز 0از 5 (0 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 21:49:05 1399/7/23

اگه این دیوار تاریخی و ارزش زیادی داره چرا اون ساختمان اینقدر نزدیک به این دیوار ساخته شده اصلا انگار این دیوار مثل یه پایه زیر پنجره های ساختمان قرار گرفته که ممکنه به این دیوار آسیب وارد کنه فکر میکنم اگه بنایی اطرافش ساخته نمیشد زیبایی و تاریخی بودنش بیشتر به چشم می اومد با این اوصاف لطمه ی زیادی بهش وارد شده

ثبت نظر جدید