یانار بلاغ آذربایجان سرچشمه آب و آتش

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 02 بهمن 1399 2
یانار بلاغ آذربایجان سرچشمه آب و آتش

«یانار بلاغ باکو» (Yanar Bulag) سر چشمه آب و آتش که این دو را همزمان با هم به خارج نشر می دهد، با خواص درمانی شناخته شده است. این جاذبه های گردشگری آذربایجان در شهر باکو و در نزدیکی های آستارا (جنوب آذربایجان) به معنی واقعی کلمه به "چشمه در حال سوختن" ترجمه شده است.

یانار بلاغ سرچشمه آب و آتش در باکو آذربایجان

کار کرد یانار بلاغ چگونه است؟

کارکرد این مجموعه بسیار ساده است؛ بدین صورت که آب از یک لوله فلزی به داخل یک محوطه ای کوچک وارد می شود، شاید این ساده به نظر رسد اما هنگامی که یک منبع اشتعال سبک تر در تماس با آب قرار می گیرد، مایع خود را به آتش خواهد کشید! این ویژگی منحصر به فرد آب به دلیل حجم زیاد متان آن است. با وجود حضور متان در آب، گفته می شود آبی که می جوشد دارای خواص درمانی است. مردم از سراسر منطقه به منظور جمع آوری آب یانار بلاغ می آیند. به همین ترتیب، این موضوع برای گردشگران نیز جالب است و آن ها نیز برای برداشت مقداری آب از بالای لوله و به عنوان یکی از جاهای دیدنی باکو از آن دیدن می کنند.

چشمه آتش تنها یکی از مکان های عجیب و غریب در آذربایجان است که می تواند به ذخایر زیاد نفت و گاز در این کشور نسبت داده شود که در سفر به باکو می توانید آن را تجربه کنید. غیر از جذابیت های غیر عادی، چشمه آب و آتش نیز همانند آتشگاه باکو باعث برانگیختن زرتشتیان مذهبی شده است، زیرا در مذهب آن ها آتش و آب، از عوامل تشریفات مذهبی و همچنین پاکی و خلوص مطرح است. امروزه مدت زمان طولانی است که زرتشتی ها در آذربایجان حضور ندارند اما حضور این پدیده در منطقه حاکی از آن است که دین زرتشتی در این منطقه 2000 سال پیش یا بنا بر عقایدی 2500 سال پیش پایه گذاری شده بود.

یانار بلاغ از جاذبه های دیدنی آذربایجان

دسترسی به یانار بلاغ باکو

این مجموعه در کنار جاده اصلی Lənkəran در 9 کیلومتری شمال آستارا قرار دارد. اگر با تور باکو همراه نیستید و به صورت شخصی به باکو سفر کرده اید، می توانید با استفاده از تاکسی های Astara-Lənkəran از این جاذبه گردشگری آذربایجان دیدن کنید.

 

مقاله پیشنهادی ما :  مراکز خرید باکو

امتیاز 4.25از 5 (4 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

Ava
در تاریخ: 22:39:55 1399/6/18

چه جالبه دیدن آب و آتش کنار هم میتونه خیلی جذاب باشه البته من شنیدم خیلی جاها از این وقایع اتفاق نیفته اما نکته ی جالب این آب و آتش اینه که به عنوان یه جاذبه گردشگری ازش اسم بردن که می‌تونه تو جذب گردشگر خیلی موثر باشه با اینکه خیلی کار شقو القمری نکردن گاز متان هر جایی که باشه مشتعل میشه که این آب هم همینطوره

تبسم
در تاریخ: 08:51:17 1399/1/25

اگه اشتباه نکنم تو ایران هم همچین چیزی در نزدیکی خوزستان وجود داشته باشه حالا اینا تبدیلش کردن به جاذبه ی گردشگری اما منابع طبیعی ایران بی صاحب مونده البته فقط این مورد نیست .. به هرحال دیدن این آب و آتش حتما خیلی جالبه امیدوارم بشه یه روز از نزدیک ببینم

ثبت نظر جدید