اسفراین کجاست

دیدن همه جذابیت های اسفراين

در جنوب شرق مرکز استان خراسان شمالی شهری به نام اسفراین وجود دارد. این منطقه گذشته تاریخی داشته که به دوره ساسانیان و اشکانیان برمیگردد. نژادهای مختلفی در این شهر زندگی میکنند که شامل کردهای کرمانج، فارس ها ، تات ها و ترک ها هستند. تپه ها و محوطه های باستانی زیادی  در این مکان وجود دارد که  در ادامه مقاله با این شهر آشنا می شوید.

تاریخچه اسفراین

درباره نام این شهر نظرات و نگرش های متفاوتی وجود دارد. عده ای بر این باورند اسفراین اسمی برای نسبت دادن به اسفندیار سازنده این شهر است یا ابوالقاسم بیهقی دانشمند قرن پنجم (ه.ق) می گوید که نخستین نام این ناحیه اسپراین بوده. اسپر در زمان قدیم معنی سپر را میداد. تاریخچه این مکان به سپهر آیین باز میگردد که سپهر به معنی آسمان و آیین هم به معنی رسم و رسوم است که با گذشت زمان به اسفراین شهرت یافت. شغل زنان این شهر بافندگی، پوستین دوزی، گلیم و سفره های کردی است و مردان نیز به دامپروری و کشاورزی مشغول هستند.

اسفراین

آداب و رسوم

در شمال اسفراین روستایی به نام "گود چشمه زینل خان" وجو دارد که علاوه بر 13 فروردین ( 13 به در) 14 فروردین را هم جشن میگیرند. کشتی سنتی از قدیم جزء آیین و سنت های این شهر محسوب میشد. جمعیت زیادی حتی از خارج از روستا برای دیدن این مسابقات گرد هم جمع میشوند. این مراسم حتی در عروسی ها و اعیاد نیز برگزار میشود.

اسفراین

اسفراین

لباس محلی اسفراین همان پوشش اهالی خراسان شمالی است. رنگ های زیبا و شاد نشانی از بهار دارد. چادر، دامن، و جلیغه برای خانم ها و نوعی پاپوش یا چاروق چرمی را آقایان استفاده میکنند. البته بعضی از لباس ها مانند چلپی، چاوک و یلک بین زنان و مردان  مشترک است.

اسفراین

اسفراین

پارک ملی ساریگل در اسفراین

یکی از با ارزش ترین پارک ها از لحاظ زیستی و گیاهی پارک ملی ساریگل اسفراین است. این پارک به دلیل رویش فراوان گیاهان دارویی از قبیل زنبق، اسفند، چوبک، خارشتر و گیاهان تزئینی مانند کلاه میرحسن، علف هفت بند، قاصدک، گل نسترن می توان نام برد. البته باید دقت کرد برخی گیاهان سمی هستند و قابل استفاده نیست. این پارک علاوه بر پتانسیل گیاهی زیستگاه خوبی برای حیوانات و پستانداران نظیر موش ، همستر، گربه وحشی، کفتار، پلنگ، پرندگان، بز و قوچ وحشی است. بلند ترین قله‌ی این پارک کلنگاه نام دارد که حدودا ۲۷۹۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

اسفراین

اسفراین

ارگ بلقیس

این ارگ1200 سال قدمت دارد و بزرگترین بنای خشتی تاریخی بعد از ارگ بم در کشور است. این بنا مربوط به دوره ساسانیان است و به  قدیمی ترین آثار تاریخی این شهر که به اواخر حکومت ساسانیان شهرت دارد و نارین قلعه نیز مشهور است. برای آخرین بار در سال 1731  افغان ها ارگ بلقیس را تصاحب کردند و آن را به خاک و خون کشاندند. این مکان در سه کیلو متری جنوب غربی شهرستان اسفراین قرار دارد.

اسفراین

اسفراین

امتیاز 4.67از 5 (9 رای)

نظرات کاربران

هستی بهرامی
در تاریخ: 09:37:34 1399/7/8

اسفراین شهری بسیار تاریخی است که در گذشته محا حکومت افغان ها و ساسانیان و اینا بوده و آثار های تاریخی زیادی داره از جلمه ارگ بلقیس یه قلعه خیلی تاریخیه و خشتو گل درست شده و اینکه ما باید قدر این بنا های تاریخی رو در ایران بدونیم از تخریب این اماکن بپرهیزیم چون فقط به آثار ملی ما ضربه واد میشه نه کس دیگه

ثبت نام کنید ، نظر بدهید کسب درآمد کنید.

سایر جاذبه های اسفراين

شهر بلقیس

اسفراین یکی از شهرهای قدیمی ایران با تمدنی چهار هزار ساله است که دراستان خراسان شمالی واقع شده این شهر تاریخی که در قدیم به شهر بلقیس معروف بوده، به سبب موقعیت جغرافیایی خود و قرار گرفتن در حاشیه جاد ...