اسفراین کجاست؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 22 خرداد 1399 20
دیدن همه جذابیت های اسفراين

در جنوب شرق مرکز استان خراسان شمالی شهری به نام اسفراین وجود دارد. این منطقه گذشته تاریخی داشته که به دوره ساسانیان و اشکانیان برمیگردد. نژادهای مختلفی در این شهر زندگی میکنند که شامل کردهای کرمانج، فارس ها، تات ها و ترک ها هستند. تپه ها و محوطه های باستانی زیادی  در این مکان وجود دارد که  در ادامه مقاله با این شهر آشنا می شوید.

تاریخچه اسفراین

درباره نام این شهر نظرات و نگرش های متفاوتی وجود دارد. عده ای بر این باورند اسفراین اسمی برای نسبت دادن به اسفندیار سازنده این شهر است یا ابوالقاسم بیهقی دانشمند قرن پنجم (ه.ق) می گوید که نخستین نام این ناحیه اسپراین بوده. اسپر در زمان قدیم معنی سپر را میداد. تاریخچه این مکان به سپهر آیین باز میگردد که سپهر به معنی آسمان و آیین هم به معنی رسم و رسوم است که با گذشت زمان به اسفراین شهرت یافت. شغل زنان این شهر بافندگی، پوستین دوزی، گلیم و سفره های کردی است و مردان نیز به دامپروری و کشاورزی مشغول هستند.

اسفراین

آداب و رسوم

در شمال اسفراین روستایی به نام "گود چشمه زینل خان" وجو دارد که علاوه بر 13 فروردین ( 13 به در) 14 فروردین را هم جشن میگیرند. کشتی سنتی از قدیم جزء آیین و سنت های این شهر محسوب میشد. جمعیت زیادی حتی از خارج از روستا برای دیدن این مسابقات گرد هم جمع میشوند؛ این مراسم حتی در عروسی ها و اعیاد نیز برگزار میشود.

اسفراین

اسفراین

لباس محلی اسفراین همان پوشش اهالی خراسان شمالی است. رنگ های زیبا و شاد نشانی از بهار دارد. چادر، دامن، و جلیغه برای خانم ها و نوعی پاپوش یا چاروق چرمی را آقایان استفاده میکنند؛ البته بعضی از لباس ها مانند چلپی، چاوک و یلک بین زنان و مردان  مشترک است.

اسفراین

اسفراین

پارک ملی ساریگل در اسفراین

یکی از با ارزش ترین پارک ها از لحاظ زیستی و گیاهی پارک ملی ساریگل اسفراین است. این پارک به دلیل رویش فراوان گیاهان دارویی از قبیل زنبق، اسفند، چوبک، خارشتر و گیاهان تزئینی مانند کلاه میرحسن، علف هفت بند، قاصدک، گل نسترن می توان نام برد. البته باید دقت کرد برخی گیاهان سمی هستند و قابل استفاده نیست. این پارک علاوه بر پتانسیل گیاهی زیستگاه خوبی برای حیوانات و پستانداران نظیر موش ، همستر، گربه وحشی، کفتار، پلنگ، پرندگان، بز و قوچ وحشی است؛ بلند ترین قله‌ی این پارک کلنگاه نام دارد که حدودا ۲۷۹۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

اسفراین

اسفراین

ارگ بلقیس

این ارگ1200 سال قدمت دارد و بزرگترین بنای خشتی تاریخی بعد از ارگ بم در کشور است. این بنا مربوط به دوره ساسانیان است و به  قدیمی ترین آثار تاریخی این شهر که به اواخر حکومت ساسانیان شهرت دارد و نارین قلعه نیز مشهور است، برای آخرین بار در سال 1731  افغان ها ارگ بلقیس را تصاحب کردند و آن را به خاک و خون کشاندند؛ این مکان در سه کیلو متری جنوب غربی شهرستان اسفراین قرار دارد.

اسفراین

اسفراین

امتیاز 4.85از 5 (20 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

لیلی
در تاریخ: 12:26:49 1400/10/8

اسفراین 90 درصد اقوامش کورد هستن اما به نظر این لباس ها برای ترکمن هاست!!!

فاطمه بیات در تاریخ: 16:43:25 1400/10/11

برای همین شهره و درسته، من رفتم و دیدم. لباس هاشون بسیار سنتی و پر زرق و برق هستن

Dgu
در تاریخ: 14:44:22 1400/7/4

این شهر متروکه و قدیمی یه؟یا ی شهرجدید مدرن و به همه ی امکانات دسترسی داره؟

هستی در تاریخ: 16:17:32 1400/7/5

بله قطعاً شهر خوبیه و امکانات مورد نیاز رو داره اگه نداشت کسی اونجا سکونت نمی کرد. اتفاقاً شهر خیلی دلنشینیه

نیوشا ایراجیان
در تاریخ: 16:51:42 1400/2/4

اگر کسی در اسفراین‌ بخواهد جایی را اجاره کند‌ به غیر از هتل آیا جایی پیدا میشود یا نه

سینا در تاریخ: 09:00:12 1400/2/5

اره قطعا همه جا هست

هانیه
در تاریخ: 14:58:26 1399/10/6

شهر اسفراین از شهر های مهم و دیدنی استان خراسان شمالی است و همان گونه که در عکس ها می بینیم جاذبه ها آثار تاریخی و مکان های زیادی وجود دارد که گردشگران رو به سمت خود می طلبد آب و هوای خوبی دارد مردم مهربان و مهمان نوازی هم دارند که استقبال خوبی از مهمان ها می کنند

ایمان
در تاریخ: 17:51:15 1399/10/1

اگر که دوستان و عزیزان سفر بانک اطلاعاتی از این شهر دارند خوشحال میشم با من هم در میان بزارند که حداقل دست خالی از این سایت نرم.با توجه به گفته هایی که داشتم نمیتونم راهنمایی بهتون بکنم. پیشنهاد و نظرم اینه که بگردین و اطلاعات جمع کنید که شاید برای سفر به این شهر بدردتان خورد. به امید زندگی سراسر سفر و ماجراجویی

نمایش بیشتر

ثبت نظر جدید

سایر جاذبه های اسفراين

شهر بلقیس

اسفراین یکی از شهرهای قدیمی ایران با تمدنی چهار هزار ساله است که دراستان خراسان شمالی واقع شده این شهر تاریخی که در قدیم به شهر بلقیس معروف بوده، به سبب موقعیت جغرافیایی خود و قرار گرفتن در حاشیه جاد ...