روستای اخملد کجاست؟

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 05 شهریور 1399 2
روستای اخملد کجاست؟

کشور ایران، کشوری چهار فصل با آب و هوای متنوع و جاذبه های دیدنی فراوان است، از جمله کوه های بلند، دریاهای مواج، جنگل های سرسبز و آبشار هایی که می توان ساعت ها به آن نگریست و خسته نشد که در نتیجه هرساله گروه زیادی از گردشگران را به خود جذب می کند. امروز می خواهم یکی از روستا های چناران (شهرستانی در خراسان رضوی) را که به بهشت گمشده معروف است را برایتان به تصویر بکشم. روستای اخملد، در چهل و پنج کیلومتری شهرستان چناران واقع شده و از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی است. این روستا در دل خود آبشارها، دره ها، چشمه ها، رود ها، کوه ها و گیاهان و در کل جاذبه های زیبا و جاهای دیدنی مشهد را در خود جای داده است، که با ما همراه باشید تا سفری به این روستا داشته باشیم.

نام روستای اخملد

اما درباره اسم روستا هم نظرات مختلفی ارائه شده است. یکی از این نظریات، اخلمد را از نظر لغوی اسمی فارسی که هم اسم روستا و هم اسم آبشار است، میداند و نظریه دیگر بر این باور است که هنگام حمله اعراب به استان خراسان مردم این ناحیه به این روستا پناه می آوردند. خالد سردار عرب ماموریت پیدا کرد که این دره را فتح کند و مردم نیز هرگاه سربازان خالد را مشاهده می کردند با صدای بلند شروع به فریاد زدن می کردند که خالد آمد و به مرور زمان اسم این دره به اخلمد یا اخلومد تغییر پیدا کرد و نام این روستا، روستای اخملد شد؛ در ابتدا به سراغ آبشار این روستا که از مهم ترین مناطق دیدنی آن است می رویم.

آبشار اخملد

این آبشار رو به کوه های بینالود واقع شده است. آبشار اخلمد از دو آبشار با ارتفاع بالای هشتاد وپنج متر تشکیل شده است و قدمتی چند هزار ساله دارد. جنس کوه های روستای اخملد آهکی بوده که این امر باعث پیدایش حفره های ژرف مدور در زیر این آبشار شده است. دره ای که آبشار در آن واقع شده دارای دیواره های صخره ای با ارتفاع 75-85 متر است که یکی ازمناطق مساعد برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می باشد. این دره دیواره هایی دارد که از معروف ترین آن ها می توان به دیواره سفید، الله اکبر و عقاب اشاره کرد. این دره به استثناء آبشار اصلی دارای چندین آبشار دیگر هم می باشد که برخی از آن ها دائمی و برخی دیگر فصلی هستند. این دره علاوه بر اینکه این آبشار زیبا را در دل خود نگه داشته دارای پوشش گیاهی بسیار شگفت انگیزی است که در بردارنده گیاهانی از جمله قارچ، پونه، زیره و گیاهان دارویی همانند گل بابونه، کاسنی، کتیرا، باریجه و... است.

روستای اخملد

در پایین روستای اخملد غار بسیار عجیبی وجود، دارد که از ورودی غار فقط یک نفر توان عبور از آن را دارد. این غار نزدیک به 36 متر طول، 9 متر عرض و 4/5 متر ارتفاع دارد. یکی از جذابیت های این غار این است که صخره هایی که این غار را تشکیل داده است از صخره هایی که کوه های اطراف را تشکیل داده بسیار متمایزاند. این روستا رودخانه و چشمه آب های معروفی نیز در دل خود جای داده است. رودخانه اخلمد از محلی که نام آن پیش باغ و شیرمرغ است سرچشمه می گیرد و مسیری را از پیچ و خم دره های کوه منیجه، طی می کند و به دره اخلمد سرازیر می شود. آب این رودخانه در فصل بهار و طبیعتا هنگامی که در زمستان برف و باران بیشتر است، بسیار زیاد است. هچنین چشمه آب های روستای اخلمد از نظر موقعیت و شهرت در سطح قابل توجهی قرار دارند که معروف ترین آنها عبارتند از: چشمه دیرباز، چشمه حاتم، چشمه حصار، چشمه دراجی، چشمه پونه زار، چشمه سلیمه، چشمه بلبل، چشمه دنبه و...؛ این روستا دارای کوهسار های منحصر به فردی نیز می باشد.

روستای اخملد

کوهسار های اخملد

این روستا دارای کوهسار های شگفت انگیزی نیز می باشد . کوهسار اخلمد از سه کوه تشکیل شده است که به یکدیگر متصل هستند و به صورت پیوسته روستای اخملد را درمیان گرفته اند. اهل محل به این سه کوه، کوه میزان، کوه منیجه و کوه پرو می گویند. کوه میزان در شرق اخلمد واقع شده و از نظر مرتع فوق العاده است. کوه منیجه در قسمت شرقی و جنوبی اخلمد قرار دارد که کوهی سبز و خرم با چشمه ها و درختان سبز و دره های زیباست که آب آبشار اصلی اخلمد از این کوه می جوشد. کوه پرو یا نام دیگر آن فاراب در شمال غربی اخلمد واقع شده است که کوه بسیار وسیعی است که بخشی از آن هموار و صاف است که برای زراعت مکان ایده آلی است و در تابستان اقامتگاه دامداران محلی است.

سد اخملد

یکی دیگر از اعجاز های روستای اخملد، روستا سد اخلمد است. در ورودی این روستا سدی قرار دارد که در زمان "بایسنقر میرزا" نیمه اول قرن نهم هجری ساخته شده است. این سد بر روی سنگ های آهکی دوران دوم زمین شناسی با مصالح سنگ، آجر و ملات ساروج ساخته شده است  این سد آب مورد نیاز کشاورزی شهر مشهد را تامین می کند و در افزایش آب های زیر زمینی منطقه نیز موثر است. علی رغم اینکه از عمر این بنای تاریخی 700سال می گذرد جز فرسودگی بخش هایی از آن سایر بخش ها سالم و پابرجا مانده اند. این سد به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. با همراه شدن با  تور مشهد از همه جاهای دیدنی این روستا بازدید کنید. 

امتیاز 4.50از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

ایمان
در تاریخ: 14:05:43 1399/10/4

روستای اخلمد دیگه کجاست. به نظر اسم عربی داره و هیچ نکته و تعریف و توصیفی نمیتونم ازش داشته باشم. خیلی معلومات سفر و گردشگریم بالا نیست ولی به قطع میگم حتی شاید مردمان محلی که در اونجا زندگی میکنند هم اطلاعی ازش نداشته باشند و ندیده باشنش . غارهایی در لا به لای این روستا وجود دارد که خیلی در دید نیست و باید خیلی وقت کنید که بتوانید مکانشون رو تشخیص بدین.

Ava
در تاریخ: 23:33:53 1399/7/12

چه روستای خوب و کاملی هم از لحاظ جاذبه ی طبیعی و هم جاذبه تاریخی کمتر روستایی با این ویژگی پیدا میشه فکر میکنم به دلیل وجود کوه و آب و آبشار آب و هوای مناسب و دل انگیزی داشته باشه کاش میشد تمام این روستاهای جذاب ایران رو از نزدیک دید و با مردمانش تعاملی داشت

ثبت نظر جدید