دره ستارگان قشم

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 10 شهریور 1399 4
دره ستارگان قشم

با عرض سلام و خسته نباشید به تمام سفر بانکی های عزیز، من امروز قصد دارم شما را با یکی از زیباترین منطقه، در هرمزگان آشنا کنم. این مکان دره ستارگان جزیره قشم است. این دره در شمال روستایی به نام، روستای برکه خلف در فاصله 5 کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قشم واقع شده است، این دره قدمت دو میلیون ساله دارد و بر اثر فرسایش خاکی، سنگی و ماسه ای ناشی از باد و باران به وجود آمده است. این دره یک شاهکار کم نظیر در کشور ایران و در جزیره زیبای قشم است.

دره ستارگان قشم

عقاید مردم این جزیره

مردم جزیره بر این باورند که در زمان های قدیم، ستاره ای از آسمان به درون جزیره افتاده و باعث ایجاد اشکال عجیبی حاصل از سنگ و خاک وماسه شده است. مردم بومی جزیره به این دره بر اثر اعتقاد بر این حادثه "استاره افته" و گاهی حتی نیز "استار افتیده" می گویند. اما علم زمین زمین شناسی این پدیده کم نظیر را دره ستارگان نامیده است. یکی از نکات جالب این جزیره که برای مردم بومی آن باور های عجیبی دارند، که وقتی  هوا تاریک می شود و در شب، باد در لا به لای حفره های سنگی دره می وزد، صدای عجیبی ایجاد می کند و همین امر باعث این شده که اهالی آن جا این باور را پیدا کنند که اجنه  و ارواح به این محل می آیند و رفت و آمد می کنند. لازم به ذکر است که این ویژگی ها و دیدنی های عجیب این مکان مزیت هایی در سطح بین المللی برای این دره به وجود آورده است به طوری که این جزیره به عنوان بخشی از ژئو پارک جزیره قشم به عنوان آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. همچنین این پارک قشم ، تنها ژئو پارک خاورمیانه نیز می باشد. این ناحیه پدیده ای شگفت انگیز، حاصل از  فرسایش سنگ های رسوبی زمین است و از این اشکال فرسایش تنها در کشور آمریکا می توان مشاهده کرد. فلات هایی در این دره وجود دارد که اولین فلات آن در بخش شمالی تقریبا دست نخورده باقی مانده است و ارتفاع آن بین 7تا 10 متر از کف دره است که جنس آن را ماسه سنگ و سیمان آهکی، که پر از پوسته های فسیلی است، پوشانده است.

دره ستارگان قشم

بخش های دیگری که در دره ستارگان قابل مشاهده است مخروط های نوک تیز ستون ها و ستونک های فرسایشی، آرک ها، تیغه ها و دیواره های نواری است. جنس لایه های دره سست است و باهر بار بارندگی که البته به دلیل موقعیت جغرافیایی این ناحیه بسیار بارندگی کم می باشد، در شکل ظاهری دره،  تغییراتی رخ می دهد. یکی از عجایب این ناحیه که باعث حیرت گردشگران نیز می شود، راه های تنگ و باریک و گاهی پهن و وسیعی است که با نظم خاصی شکل گرفته اند.

جنس دره ستارگان

جنس این دره ، از دولایه است ، یک لایه ضخیم و یک لایه نازک تشکیل شده. جنس لایه ضخیم نرم است و به رنگ کرم تا خاکستری روشن در زیر لایه نازک قرار گرفته و در برابر فرسایش زود تخریب می شود، اما لایه نازک رویی در برابر فرسایش مقاوم تر است و به نوعی حافظ لایه زیرین از فرسایش است. علت مقاومت و سختی این لایه وجود نوعی سیمان طبیعی یا آهکی در ترکیبات خاکی این لایه می باشد. دره های کوچک و شکاف هایی در این ناحیه وجود دارد که به علت از بین رفتن قسمتی از لایه نازک و رویی؛ در نتیجه رسیدن فرسایش به لایه ضخیم است.

دره ستارگان کجاست

یکی از زیبایی های وصف نشدنی دره ستارگان شب های بسیار تماشایی و پر از سکوت و آرامش این ناحیه است که تعمق انسان را به آفریده های الهی برمی انگیزد. ستارگانی که در تاریکی شب تا سر حد ممکن به زمین نزدیک شده اند، جلوه ای خیره کننده ای می سازند، اما اهالی این ناحیه بر این باورند که نباید شب را در این ناحیه گذراند.

دره ستارگان قشم

دسترسی به دره ستارگان

این دره برای گردشگرانی که تمایل به بازدید از این دره زیبا را دارند، ورودی خاصی در نظر نگرفته است و گردشگران هر زمان که بخواهند می توانند وارد، دره شوند و از زیبایی های این دره لذت ببرند. امروزه نام این دره در سطح جهانی بسیار پر آوازه شده، طوری که در فیلم هیجان انگیز، اژدها وارد می شود، از این دره الهام گرفته شده است و خوب مسلما این موضوع در جذب هر چه بیشتر گردشگران خارجی تاثیر قابل توجهی می گذارد. در آخر متذکر شوم که اگر می خواهید به دره ستارگان سفر کنید، بهترین زمان برای سفر، اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار است تا گرمی هوا کم تر باعث اذیت شود.

امتیاز 4.71از 5 (7 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 14:21:24 1400/3/4

حتما توی سفر بعدی به قشم دیدن این منطقه رو میذارم توی اولویت. فقط یه اسمی شنیده بودم ازش. اما دنبالش نرفته بودم که بدونم چی هست و فلسفه اش چیه. چقدر جالب که ما آدما برای توضیح مسایلی که منطق امون نمیتونه جوابی براشون پیدا کنه، دست به دامن اجنه و افتادن ستاره ها و اینجور داستانها میشیم.

راضیه
در تاریخ: 11:21:25 1399/10/3

سلام و خسته نباشید دره ستارگان یکی از جاذبه های زیبای جزیره قشم می‌گوید این است که مردم آنجا می گویند در قدیم ستاره از آسمان درون جزیره افتاده و باعث ایجاد اشکال عجیبی شده است بخش های دیگری که در دره ستارگان می‌توان مشاهده کرد و خریدهای نوک تیز ستون‌ها و ستون‌های فرسایشی آرک ها تیغه ها و دیوارهای نواری است. جنس این درد از دو لایه یک لایه ضخیم و یک لایه نازک تشکیل شده. یکی دیگر از زیبایی‌های وصف نشدنی دره ستارگان سکوت و آرامش است که در اینجا وجود دارد رفتن به این جزیره و دیدنی از دره ستارگان را به همه شما سفر دوستان پیشنهاد می کنم.

Fati
در تاریخ: 13:42:00 1399/8/3

وای اینجا چقدر وحشتناکه دیدن این دره های عجیب آدمو می ترسونه با شنیدن داستان‌هایی که در موردش گفتن دیگه آدم بدتر می‌ترسه واقعا بعید نیست محل زندگی جن و ارواح باشه آخه کی جرات داره شب بره اینجا ولی از این داستانها بگذریم و علت شکل گیری دره را فرسایش بدانیم قشنگی هم کم نداره

تبسم
در تاریخ: 20:27:33 1399/6/30

درمورد دره ستارگان خرافاتهای زیادی وجود داره که اهالی قشم با قطعیت تمام درمورد این موضوع حرف میزنن که همین حرفها باعث شده این دره یه کم خوفناک بشه اما خب با تمام این حرفا باز هم زیبا و تماشاییه مخصوص شب که البته افراد کمی میتونن مناظر شب این محل رو ببینن

ثبت نظر جدید