باغ ارم شیراز

توسط سفربانک
به روز رسانی شده 04 اردیبهشت 1400 2
باغ ارم شیراز

در نزدیکی میدان ارم شهر شیراز درست در نزدیکی دانشگاه، فضایی بزرگ و سرسبز همراه با عمارتی در وسط آن به نام باغ ارم وجود دارد. با توجه به آنچه درباره ی آن در کتب تاریخی ذکر شده  قدمتش به دوره ی ایلخانیان نسبت داده شده، اما ساخت عمارت و طراحی آن به سبکی که هم اکنون مشاهده می کنید  در دوره ی قاجار به دست ابوالقاسم خان نصیرالملک، داماد ناصرالدین شاه بوده است. در حال حاضر باغ ارم شیراز به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز می باشد که در تاریخ 6 مهر سال 1390 هجری شمسی توانست در لیست آثار جهانی یونسکو ثبت شود. 

معماری باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز در حدود 110 هزار متر مربع مساحت دارد. با ورود به باغ، اولین عنصری که باعث جذب بیننده می شود، سرسبزی و عطر بوی نارنج  است که آدمی را مست خود می کند. دور تا دور باغ پوشیده از درختان سر به فلک کشیده نارنج و سرو است که مانند دیواری باغ را احاطه کرده اند. تا چشم کار می کند سرسبزی و زیبایی است. در جای جای آن گلها و درختانی رشد کرده اند که باعث شده تمامی بازدید کنندگان با ورودشان ترقیب به گرفتن عکس یادگاری با آن ها شوند. در این میان سرو 1000 ساله توانسته رتبه‌ی اول را در انتخاب مکان عکس برداری از آنِ خود کند.

باغ ارم شیراز

حیاط باغ به گذرگاه های مختلفی با شیب ملایم تقسیم بندی شده است که هر قسمت از آن برای عبور راحت تر پله گذاری شده اند. جوی های آبی که در وسط هر گذرگاه قرار دارد، به دو منظور احداث شده است.

1) گذر آب از این جوی ها نه تنها باعث زیبایی است بلکه صدای جریان آن، باعث آرامش می شود.

2) آب موجود در این جوی ها به عنوان آبیاری درختان باغ استفاده می شود، شاید برایتان سوال شود آب جوی ها از کجا تامین می شود؟ در جواب باید گفت علاوه بر دو چاه عمیقی که در این باغ وجود دارد و آب را تامین می کند، از آب قنات نهر اعظم هم  استفاده می شود. 

باغ ارم شیراز

بعد از تماشای حیاط باغ و سیر نشدن از این همه جذابیت، به توصیه ی راهنمایان تور شیراز به بخش غربی باغ که مرتفع ترین ناحیه ی آن است می رویم. به ساختمانی جذاب و دیدنی می رسیم که با تزئینات خاصش دلبری می کند. گچبری، نقاشی، حجاری، پنجره‌های مشبک آهنی، منبت‌کاری و کاشی‌کاری همگی به صورت کاملا هنرمندانه اجرا شده اند؛ درب اصلی ساختمان از چوب ساج است که بعد از این همه سال هنوز سالم مانده است. اگر چه بازدید از داخل عمارت به دلایلی ممنوع شده است اما این ساختمان سه طبقه دارای بخش های متعددی است که به صورت خلاصه به آن اشاره می کنیم:

طبقه اول باغ ارم شیراز

این طبقه که دقیقا هم سطح با زمین ساخته شده، دارای آب نما و جوی آبی است که از وسط آن عبور می کند. تمامی دیوارها با کاشی کاری های هفت رنگ و منقش به تصاویر خسرو و شیرین، شکارگاه و طبیعت تزیین شده اند.از این طبقه بیشتر در فصل تابستان به عنوان استراحت گاهی برای شاه استفاده می شده که در خنکای آن به لذت از زیبایی و سرسبزی باغ می پرداخته است.

طبقه دوم باغ ارم شیراز

این طبقه شامل سالنی بزرگ همراه با یک ایوان اصلی به سمت بیرون باغ می باشد که در طرفین خود دو ایوان کوچکتر هم وجود دارند. دو ستون سنگی در ایوان اصلی قرار گرفته اند که بر روی هر دو نقش هایی از مردان قاجار به تصویر کشیده شده است.سه طرف ایوان با دیوارهایی احاطه شده است که بر روی تمامی آنها گچبری های زیبایی کار شده است.

باغ ارم شیراز

طبقه سوم باغ ارم شیراز

معماری این طبقه بسیار شبیه به طبقه دوم است. با این تفاوت که دارای یک سالن و دو اتاق خواب است و پنجره هایی به سمت ایوان طبقه ی دوم دارد.

باغ ارم شیراز

و در نهایت می رسیم به بالای ساختمان عمارت که  دو نیم دایره در طرفین و یک تابلو با سه هلال درست در وسط  بنا دارد که به آن "معماری سنتوری" می گویند. در این تابلو تصویری از ناصرالدین شاه قاجار سوار بر اسب سفید همراه با تصاویر دیگری مثل یوسف و زلیخا، خسرو و شیرین، رستم، سلیمان و ملکه صبا با اقتباس از داستان های شاهنامه کاشی کاری شده است. 

باغ ارم شیراز

درست در جلوی این کاخ، استخری بزرگ به عمق نیم متر قرار دارد که افتادن عکس عمارت در آبِ آن باعث خلق صحنه ای بی نظیر شده است. تخته سنگ های به کاررفته در این حوض مربوط به دوران ایلخانی می باشد. 4 نخل بلند و سرسبز در 4 سمت استخر قرار گرفته اند که  به زیبایی هر چه تمام تر کمک شایانی کرده اند.

باغ ارم شیراز

 

علاوه بر عمارت اصلی بخش های دیگری هم وجود دارند که می توان به بخش اندرون، بخش اداری و قسمت شرقی باغ اشاره کرد:

  • بخش حرمسرا باغ ارم: شامل پنج اتاق و دو سالن است که از لحاظ تزئینات دست کمی از عمارت اصلی ندارد و درست در پشت بنای اصلی قرار گرفته است.
  • بخش اداری باغ ارم: دارای هشت اتاق است  که در فاصله کمی از عمارت اصلی قرار گرفته  و در سال های اخیر به دلیل تخریباتی در آن، مرمت شده است. این قسمت مربوط به امور اداری کاخ است.
  • قسمت شرقی باغ ارم : دارای دو اتاق است که محل اسکان نگهبانان می باشد.

باغ ارم شیراز

باغ ارم در کجای شهر شیراز قرار دارد؟

خیابان ارم، نزدیک به میدان ارم و در حوالی دانشگاه شیراز قرار دارد.

ساعات بازدید از باغ ارم

  • -دو ماه اول سال از ساعت 8 صبح تا  8 شب به صورت شبانه روزی
  • -چهار ماه بعدی از ساعت 8 تا 1 بعد از ظهر و عصرها از ساعت 5 تا 8 شب
  • - شش ماهه دوم سال از ساعت 8 تا 1:30 بعدازظهر و عصرها از ساعت 2:30 تا 5 بعدازظهر

 

 

امتیاز 5.00از 5 (4 رای)

آخرین مقالات

نظرات کاربران

مرضیه کریمیان
در تاریخ: 16:33:58 1400/3/5

من عید دو سال پیش رفتم به شیراز. اولین باری بود که این شهر رو میدیدم و خیلی بنظرم شهر جذاب و زیبایی اومد. هرچند که سفر ما همزمان شد با اون سیل معروفی که اتفاق افتاد. باغ ارم هم واقعا زیباست. اگر به این شهر سفر کردید دیدن باغ ارم رو از دست ندید. علاوه بر تنوع زیاد گیاهان، از ساختمانی که توی باغ هست حتما شگفت زده میشید

Fati
در تاریخ: 15:32:53 1400/2/4

بله دقیقا این باغ ارم ما در این حد شیک و قشنگه واقعا سفر به شیراز بدون دیدن باغ ارم صفایی نداره مخصوصا همین فصل که دیوانه کننده اس لعنت به کرونا که همه چیو ازمون گرفت حتی ما که ساکن شیرازیم نمیریم باغ البته فکر میکنم الان تعطیل باشه اما حیف همیشه فصل بهار حداقل هفته ای یه بار میرفتیم باغ ارم 😩

ثبت نظر جدید