جاهای دیدنی وان ترکیه، جذاب ترین و خاص ترین ها

در شرقی ترین بخش کشور ترکیه و در نزدیکی مرز ایران و ارمنستان جاذبه های توریستی بسیاری وجود دارد؛ از مخروط آتشفشانی کوه آرارات و مرتفع ترین کوه های ترکیه گرفته تا جزیره آکدامار در دریاچه ای به وسعت دریاچه وان! اینجا جایی نیست جز شهر وان و این ها چیزی نیستند جز جاهای دیدنی وان ترکیه!

آثار تاریخی وان، بخشی از جاذبه های توریستی این شهر است که اشاره بر فرهنگ و سبک زندگی بسیار متفاوت مردمان این خطه دارد. استان وان که از مراکز توریستی دریای اژه و از شهرهای اقامتی مدیترانه‌ای است، امروزه شهرتی جهانی یافته و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری تورهای ترکیه، مورد استقبال زیادی قرار دارد.

جاذبه های دیدنی وان، رفتن به پاساژهای این شهر به ویژه در زمان حراج در وان ترکیه و صد البته نزدیکی این شهر به ایران، همگی دست به دست هم داده اند تا تورهای وان بیش از پیش فعال شوند و ایرانی ها گرایش بیشتری برای بازدید و سفر به این شهر داشته باشند. اگر تمایل دارید اطلاعاتی در مورد دیدنی های وان ترکیه کسب کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی وان ترکیه کدامند؟

1- قلعه وان

قلعه وان دژی عظیم با بنای سنگی است که توسط پادشاه باستانی اورارتو (ancient kingdom of Urartu) طی قرن 7 تا 9 قبل از میلاد مسیح ساخته شده بود. این دژ بزرگ ترین نمونه پادشاهی اورارتو است. پس از ورود به دژ، منظره زیبایی از دریاچه وان و مناظر اطراف آن خواهید دید. در ورودی قلعه یک ایستگاه دوچرخه سواری وجود دارد. شما می توانید با کرایه دوچرخه، از دوچرخه سواری لذت ببرید و سپس با نشستن در کافی شاپی که در آنجا قرار دارد، از خوردن یک استکان چای یا یک فنجان قهوه ترک لذت ببرید.

Address: Turkey, Van, 5 km of Van.

جاذبه های دیدنی وان، قلعه وان ترکیه

2- توشپا

از میان مکان های دیدنی وان ترکیه، می توان به توشپا (Tushpa / Tuşpa) اشاره کرد که یک شهر تاریخی در نزدیکی قلعه وان است؛ بنابراین، تور وان و گردشگران می توانند پس از بازدید از توشپا، از قلعه نیز دیدن کنند. آنچه که امروزه در توشپا می بینید، بقایای از این شهر باستانی است. در قرن نهم میلادی، توشپا پایتخت اورارتو بود؛ ویرانه‌های این شهر باستانی را فقط می توانید در غرب این شهر ببینید.

Address: Turkey, Van, 5 km of city center, near van castle, Melen Caddesi.

3- دریاچه وان و دیدنی های وان

دریاچه ای در وان ترکیه وجود دارد که یکی از مهمترین و معروف ترین دریاچه های ترکیه و در عین حال بزرگ ترین دریاچه این کشور محسوب می شود؛ دریاچه وان با ساحل ماسه ای و تخته سنگی خود، وجود کلیسای زیبای صلیب مقدس مربوط به قرن دهم، یک کلیسای ارمنی مربوط به قرن دهم و مجتمعی برای راهبان مسیحی در جزیره آکدامار، از محبوب ترین و توریستی ترین جاهای دیدنی وان ترکیه است. تعدادی از هتل های وان در ساحل این حوضه آبگیر زیبا ساخته شده است که با اقامت در آن ها، مناظر زیبایی را در کنار آب دریاچه و کوه های بلند، تجربه خواهید کرد.

Address: Turkey, Van, Akdamar Island, Gevaş.

4- کلیسای کارمراوانک از دیدنیهای وان

«کلیسای کارمراوانک وان» (Karmravank) یک صومعه ارمنی متروک در استان تاریخی Vaspurakan، که ایالتی ارمنی نشین بود، است. کارمراوانک وان ترکیه توسط پادشاه گاگیک یکم (King Gagik I) از سلسله Artsruni ساخته شد. این صومعه تاریخی را می توانید در 12 کیلومتری شمال غرب جزیره آکدامار پیدا کنید.

Address: Turkey, Van, 12 km of west-northwest of Akhtamar Island.

دیدنیهای وان ترکیه، کلیسای کارمراوانک

5- واراگاوانک از دیدنیهای وان

واراگاوانک (Varagavank) یکی از دیدنیهای وان است. این صومعه ارمنی در سراشیبی کوهی به نام کوه اِرک (Mount Erek) در 9 کیلومتری جنوب شرق استان وان، در شرق ترکیه واقع شده است. واراگاوانک وان توسط پادشاهی ارمنی به نام Senekerim-Hovhannes Artsruni در قرن 11 میلادی بنا شد. رابرت اچ هیوسن (Robert H. Hewsen ) واراگاوانک را مشهورترین و محبوب ترین عبادتگاه محدوده دریاچه وان معرفی کرده است. این عبادتگاه در ماه های آوریل و می 1915، طی نسل کشی ارمنی ها توسط ارتش ترکیه مورد حمله قرار گرفت، با این حال، بخش هایی از این عبادتگاه همچنان وجود دارد.

Address: Turkey, Van, 9 Km southeast of the city of Van.

6- کلیسای کتوتس از جاهای دیدنی وان

«کلیسای کتوتس» (Ktuts Monastery) در وان یک صومعه ارمنی متروک مربوط به قرن 15 است که در یکی از جزایر کوچک دریاچه وان به نام جزیره کتوتس (island of Ktuts) ساخته شد. بر اساس برخی عقاید نیز  این صومعه در قرن 4 توسط Saint Gregory پس از بازگشت از روم ساخته شد. این عبادتگاه شامل دست یوحنا بود که در حال حاضر در یک جعبه اشیای متبرکه و عتیقه در Patriarchate  ارمنستان نگهداری می شود. صومعه کتوتس اولین سند تاریخی صومعه های قرن 15 است؛ دست نوشته هایی که بر روی آن وجود دارد این موضوع را تأیید می کند. کتاب ها یا نسخه های خطی مربوط به این زمان در Matenadaran ایروان ارمنستان نگهداری می شود. کلیسای کتوتس وان بر اثر زلزله سال 1648 آسیب هایی دید و در قرن هجدهم با حمایت مردم Bagesh مورد بازسازی قرار گرفت. این کلیسا جزء یکی از محل های اقامت اسقف ها بود.

Address: Turkey, Van, Mollakasım Mahallesi, 65090 Tuşba.

جاهای دیدنی وان ترکیه، کلیسای کتوتس

7- قلعه چاووش تپه و قلعه هوشاپ

قلعه چاووش تپه و قلعه هوشاپ گزینه های خوبی برای تفریح یک روزه هستند و تورهای وان می توانند بازدید از آن را جزء اهداف و مقاصد خود قرار دهند. این دو قلعه را می توانید در فاصله 25 کیلومتری دریاچه وان پیدا کنید. چاووش تپه یا ساردورینیلی (Sardurihinilli) دژ و کاخی بود که توسط پادشاهان اورارتین در قرن هشتم میلادی ساخته شد. با نگاهی به دشت گوپینار (Gürpınar Plain) بقایایی از پایه های کاخ سلطنتی اوراتین ها را خواهید دید که در 735 و 764 میلادی، یعنی اوج قدرت امپراطوری اوراتین ساخته شد. قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی در 25 حدود کیلومتری شمال شرق وان، در امتداد جاده منتهی به حاکاری (Hakkari) واقع شده است.

Address: Turkey, Van, Çavuştepe Mahallesi 65900 Gürpınar.

در حدود 33 کیلومتری قلعه چاووش تپه، قلعه بزرگ هوشاپ را خواهید دید که در روستای گوزل سو (village of Güzelsu) و بر روی یک تپه واقع شده است. این دژ در سال 1643 توسط فرماندار محلی عثمانی بنا شد. برای ورود به قلعه هوشاپ از یک پل که نماد و نشانه آن دو شیر زیبا است، گذر خواهید کرد.

Address: Turkey, Van, Güzelsu Mahallesi, 65900 Gürpınar.

جاهای دیدنی وان ترکیه، قلعه هوشاپ

8- پل شیطان

در بالای دره ای عمیق و باریک و بر روی رودخانه ای باریک، پلی به نام پل شیطان (Şeytan Köprüsü) وجود دارد که در قرن نوزدهم بنا شده و یکی از اماکن تاریخی مهم وان به شمار می رود. این پل نمای زیبایی دارد. افسانه یا داستانی تاریخی مبنی بر این وجود دارد که در یک مراسم عروسی، ضمن عبور از پل، اتفاقی رخ می دهد که منجر به مرگ می شود و از آن پس، مردم نام آن را پل شیطان می گذارند.

Address: Turkey, Van, Kemerköprü Mahallesi, Yanıktar Dersi, 65500 Muradiye, Van.

9- آبشار مرادیه

اگر در میان دیدنی های وان ترکیه به دنبال مکانی طبیعی و زیبا هستید، یکی از پیشنهادات ما بازدید از آبشار مرادیه  است. آبشار مرادیه را به افتخار سلطان مراد پنجم نامگذاری کرده اند. این آبشار که با ارتفاع 18 متر در سنگ های آتشفشانی شکل گرفته است، با پوشش گیاهی رنگارنگ احاطه شده و مناظری روح انگیز خلق کرده است. تنوع آب و هوای وان ترکیه تصاویر متفاوتی در فصل های مختلف از این منظره طبیعی خلق می کند. در فصل زمستان می توانید تصویری یخ زده و منجمد از آب‌های در حال سقوط را ببینید.

Address: Turkey, Van, Görecek Mahallesi, 65500 Muradiye.

جاهای دیدنی وان ترکیه، آبشار مرادیه

10- آبشار کانیس پی از جاهای دیدنی وان

در سفر به وان در فصل تابستان، بازدید از آبشار کانیس پی (Kanispi Şelalesi) را فراموش نکنید، زیرا آب و هوای وان برای بازدید از آبشار در این فصل مساعد تر است. آب این آبشار در انتهای ماه آوریل جاری می شود، در اواسط ماه اوت کاهش می یابد و در ابتدای ماه سپتامبر آبی از آن جاری نمی شود. شما می توانید در اینجا به ماهیگیری بپردازید؛ ماهی های قزل آلای زیادی در آب این آبشار وجود دارد. اگر اهل ماهیگیری هستید و تمایل دارید یک وعده ماهی کبابی تازه را در کنار آبشاری زیبا و طبیعتی چشم نواز میل کنید، کانیس پی را فراموش نکنید.

  .Address: Turkey, Van, 75 km Van, 5 km away from Çatak Town

جاهای دیدنی شهر وان ترکیه، آبشار کانیس پی وان

11- توپرا کاله از جاهای دیدنی وان ترکیه

توپرا کاله یک دژ باستانی است که در دوران اوراتین ها و توسط راسا اول (Rusa I) یکی از پادشاهان این حکومت ساخته شد و  امروزه در نزدیکی استان وان در شرق ترکیه واقع شده است. این سایت باستانی و اشیای مربوط به آن که متعلق به هنر اورارتین ها است، توسط تیم های باستان شناسی کشورهای آلمان، بریتانیا و کشورهای دیگر مورد کاوش و حفاری قرار گرفت.

Address: Turkey, Van, near the modern city of Van.

12- موزه وان از دیدنی های وان ترکیه

بسیاری از جاذبه های وان ترکیه را می توانید در موزه وان ببینید. در اینجا می توانید اشیایی با قدمت اوایل عصر آهن را ببینید. موزه اصلی وان بر اثر زلزله سال 2011 دچار آسیب هایی شد و ساختمان شیشه ای جدید موزه در اواخر سال 2014 بازگشایی شد، در ساختار جدید، مجموعه به دو بخش باستان شناسی و قوم شناسی تقسیم شده است. موزه وان به واسطه داشتن آثار و اشیای منحصر به فرد و برجسته اورارتین ها در جهان، به خود می بالد.

Address: Turkey,Van, Yalı Mahallesi, Van Kalesi 1. Sk., 65140 İpekyolu.

جاهای دیدنی وان ترکیه، موزه وان

13- مسجد جامع وان

مسجد جامع وان از مساجد زیبا و از بقایای مسجد بزرگ وان است. ساخت نیمه پایینی مناره و فنداسیون دیوارها به قرن دوازدهم و دوران سلجوقی بر می گردد؛ بر اساس یک تحلیل تاریخی، تاریخ ساخت و ساز بعدی به دوران دیکتاتوری بر می گردد. رفتن و حضور در مسجد به شما کمک می کند تا با فرهنگ مردم وان بیشتر آشنا شوید. در مجله گردشگری سفربانک در مورد مسجد جامع وان بیشتر بدانید.

Address: Turkey, Van, 65100 Van Merkez, Şerefiye Mahallesi.

جاهای دیدنی وان ترکیه، مسجد جامع وان

14- اسکله وان

cccاز دیگر دیدنی ها و جاذبه های وان ترکیه است. اگر پس از چند روز اقامت در وان و بازدید از جاذبه های گردشگری وان ترکیه تمایل داشتید در یک عصر آرام در کنار دریاچه وان قدم بزنید، غروب آفتاب را در حالی که قایق ها در حال رفت و آمد هستند تماشا کنید، به آنجا بروید. این منطقه مکان خوبی برای پیاده روی است. یک پارک تفریحی و تعدادی رستوران و مغازه اغذیه فروشی نیز در پیرامون اسکله  وجود دارد.

Address: Turkey, Van.

جاهای دیدنی وان ترکیه، اسکله وان

15- وان قدیم از جاهای دیدنی وان ترکیه

«وان قدیم» (Old Van) بخشی از شهر زیبا و امروزی وان ترکیه است که در آنجا می توانید خانه ها و نحوه زندگی مردم را ببینید. بخش وسیعی آن مربوط به کردها است. در این منطقه قدیمی دو خیابان اصلی در وجود دارد که پس از زلزله وان بازسازی شد، در امتداد این دو خیابان فروشگاه هایی مدرن وجود دارد. دلیل مدرنیزه بودن فروشگاه های این منطقه، بازسازی پس از زلزله است. علاوه بر این، مغازه های پنیر و کافه های صبحانه، پارک هایی زیبا برای نشستن و تماشای اطراف و غیره را می توانید در شهر قدیم وان ببینید. از خوردن صبحانه غافل نشوید که زیرا صبحانه های وان معرف هستند!

Address: Turkey, Van, below Van Castle.

جاهای دیدنی وان ترکیه، وان قدیم

امتیاز 4.31از 5 (32 رای)
مشاهده بیشتر
بستن

خانه گربه ها در وان ترکیه

در شهر توریستی وان بنیادی جهت حمایت از گربه های وجود دارد که به «خانه گربه های وان ترکیه» (VAN KEDI EVI) معروف است. این مجموعه در مرکز استان قرار دارد و شما می توانید گربه‌های زیبا و ...

کلیسای صلیب مقدس عبادتگاهی با گنبد شانزده ضلعی در وان

یکی از اماکن تاریخی وان ترکیه «کلیسای صلیب مقدس» (Church of the Holy Cross) در منطقه باشکالی وان است، یک عبادتگاه جامع ارمنی وابسته به پاپ که در قرن ششم و طی سال های 915 تا 921 ساخته شد. ...

سالن تئاتر دولتی شهر وان

در سال های 1997 تا 1998 نمایشی درام در «سالن تئاتر دولتی وان» (Van State Theater) انجام شد که نخستین نمایش این سالن تئاتر دولتی بود. نویسنده این نمایش رجب بیلگینر (Recep Bilginer) بود. پس از اجرای ای ...

آبشار مرادیه آبشاری چهار فصل در وان

در آناتولی شرقی ترکیه، در 88 کیلومتری استان وان و در شمال شهرستان مرادیه می توان یکی از جاذبه های طبیعی زیبای وان یعنی «آبشار مرادیه» (Muradiye Şelalesi) را دید که آبشاری چهار فصل است.&nb ...

دریاچه وان از معروفترین دریاچه های خاورمیانه

در استان وان ترکیه جزیره ای آهکی و زیبا به نام آکدامار یا آختامار (Akdmar) شکل گرفته است که کلیسایی نیز به همین نام (کلیسای آکدامار یا آختامار) در خود جای داده است. قدمت کلیسای آکدامار که به کلیسای ص ...

جزیره آکدامار (آختامار) در وان

در استان وان ترکیه جزیره ای آهکی و زیبا به نام آکدامار یا آختامار (Akdmar) شکل گرفته است که کلیسایی نیز به همین نام (کلیسای آکدامار یا آختامار) در خود جای داده است. قدمت کلیسای آکدامار که به کلیسای ص ...

مرکز خرید آیدین پریهان دومین مرکز خرید بزرگ شهر وان

مرکز خرید آیدین پریهان (Aydin Perihan AVM) در وان دومین پاساژ بزرگ شهر، به ویژه مرکز خرید پوشاک در وان است. این پاساژ در سال 2013، به دور از نگاه کلاسیک و با دیدگاه های مدرن بنا نهاده شد. در جایگاه و ...

مرکز خرید ترکاواز وان، مرکز خریدی به سبک محلی

سال ها است که استان وان، واقع در شرق ترکیه بهترین خدمات گردشگری را به مسافران و گردشگران ارائه می دهد. با توجه به موقعیت توریستی - تاریخی وان و همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی و بسیاری از خدمات دیگر، ...

خیابان جمهوریت وان، خیابانی برای خرید در وان ترکیه

اگر پس از گشت و گذار در شهر توریستی – تاریخی وان ترکیه و بازدید از مناطق گردشگری آن، به دنبال گزینه دیگری برای سرگرم شدن بودید، سری به خیابان جمهوریت (Cumhuriyet Caddesi) بزنید. اینجا خیاب ...

مرکز خرید ای وی ام وان ترکیه

بی شک هر گردشگری که به دلایل شخصی به هر شهر توریستی مسافرت می کند، پس از گشت و گذار به دنبال مراکزی جهت خرید سوغاتی، یادگاری یا وسایل مورد نظر خود از آن شهر است. پس از اینکه شهری به عنوان یک شهر توری ...

توشپا پایتخت اورارتوها و شهری باستانی در وان ترکیه

کاوش های باستان شناسی و بررسی های انجام شده در استان وان ترکیه نشان می دهد که تاریخ انسانی در این منطقه حداقل تا 5000 سال قبل از میلاد آغاز شده است. قله Tilkiteep در امتداد ساحل دریاچه و چند کیلومتری ...

اسکله وان ترکیه جایی برای قدم زدن و آرامش

شهر وان در ترکیه که در نزدیکی مرز ایران قرار دارد، از شهرهای توریستی ترکیه محسوب می شود و به دلیل نزدیکی به ایران، بسیاری از تورهای گردشگری ترکیه بازدید از جاذبه های گردشگری وان ترکیه را در برنامه&zw ...

مسجد جامع وان از مساجد دوران سلجوقی

مسجد جامع وان (Van Ulu Cami) از مساجد معروف ترکیه محسوب می شود و می توان گفت که در واقع باقی مانده مسجد بزرگ وان است. بازدید از این مسجد معروف ترکیه رایگان است و هر ساله گردشگران زیادی ...

موزه شهر وان، موزه ای با اشیای ابتدای عصر آهن

با گشت و گذار در شهر تاریخی وان که قدمت آن به 5000 سال پیش از میلاد مسیح می رسد، می توان میراث فرهنگی و تاریخ طولانی مدت این شهر ترکیه را به تصویر کشید. موزه وان ترکیه (Van museum) مصنوعاتی از ت ...

یدی کلیسه یا هفت کلیسا عبادتگاهی باستانی در شهر وان

کلیسای یدی کلیسه یا «هفت کلیسا» (Yedi Kilise) از جاهای دیدنی وان است. هفت کلیسا در پای کوهی به نام کوه اریک و در روستایی به نام یوکاری (Yukari) واقع شده است که فاصله تا بخش مرکز ...

کلیسای ارمنی کارماراوانک، کلیسایی تاریخی در وان ترکیه

شهر وان ترکیه، این شهر توریستی که آثار کهنی را در خود جای داده است و از مقاصد گردشگری تور ترکیه محسوب می شود، کلیساهای متعددی دارد که امروزه به عنوان جاذبه توریستی وان از آن ها یاد می شود و از جاهای ...

قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه، اوج قدرت ساردوری

در میان جاذبه های وان، این شهر توریستی ترکیه، با مکان های تاریخی متعددی مواجه خواهید شد، که با تعداد قابل توجهی کلیسا و دژهای تاریخی شناخته می شود. قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی» (Sardurihinill ...

قلعه هوشاپ وان ترکیه با کتیبه ای به زبان فارسی

قلعه هوشاپ (Hosap Castle) در شهر توریستی وان، در شهرستان گورپینار و در روستایی به نام گوزل سو واقع شده است. این دژ یکی دیگر از صدها سازه عثمانی ها در ترکیه است که به دستور حاکم وقت، سا ...

قلعه وان دژی که سال ها زیر آب بود

در فاصله 5 کیلومتری مرکز استان وان سازه ای تاریخی و کهن به نام قلعه وان (castle of van) وجود دارد که بر فراز کوه ها واقع شده است. قدمت این بنای کهن به قرن هفتم تا نهم پیش از میلاد مسیح می رسد و ...