از کدام جاهای دیدنی رم بازدید کنیم؟

تنوع زیاد در جاهای دیدنی رم ایتالیا و قدمت زیاد این سرزمین هر ساله گردشگران زیادی را جذب می کند. این شهر که تاریخی چند هزار ساله و افسانه‌ای دارد، در مجاورت رودخانه توره و دریای مدیترانه واقع شده است. این شهر به دلیل تاریخ غنی جاذبه‌های تاریخی و دیدنی فراوانی وجود دارد. در کنار لذت بردن از تماشای بناهای قدیمی می‌توانید سری هم به مراکز تفریحی بزنید و سفری لذت بخش را تجربه کنید.

1- قلعه سنت آنجلو از جاهای دیدنی رم

قدمت قلعه استوانه‌ای شکل سنت آنجلو به سال 135 قبل از میلاد برمی‌گردد. در ابتدا قرار بر این بود تا این سازه آرامگاهی برای امپراطور هادریان و خانوده‌اش باشد. اما در طول تاریخ این تصمیم دستخوش تغییرات شد و چند امپراطور دیگر هم در این محل دفن شدند. بعد از تسلط دولت واتیکان، قلعه توسط راهرویی به کلیسای سنت پیتر متصل شد و به موزه تبدیل گشت. اگر سری به قلعه سنت آنجلو زدید در پایان به بالای برج بروید و از تماشای رم از ارتفاع لذت ببرید.

جاهای دیدنی رم

2- میدان سنت پیتر

میدان سنت پیتر روبه‌روی کلیسای سن پیتر واقع قرار گرفته است. این میدان علاوه بر اینکه در یک محل مذهبی قرار دارد، خود نیز با نمادهای مذهبی طراحی شده است. در اطراف میدان ستون‌های متعددی وجود دارد که در بالای هر کدام مجسمه‌ای از افراد مذهبی و پاپ‌های پیشین نصب شده است. در وسط میدان یک ستون به شکل هرم و به سبک مصری قرار دارد که حدود 4000 سال قدمت دارد. در این فضا مراسمات مذهبی فراوانی برگزار می‌شود. می‌توانید علاوه بر بازدید از این میدان به تماشای مراسمات هم بنشینید.

دیدنیهای رم

3- باسیلیکای سنت پیتر

از جمله مهمترین بناهای مذهبی جهان می‌توان به باسیلیکای سنت پیتر اشاره کرد. این بنا جایگاه ویژه‌ای بین کاتولیک‌ها دارد. می توانید آن را در میدان سنت پیتر پیدا کنید. سبک معماری آن رنسانس است و طرح آن توسط برنینی و میکل آنژ طراحی شده است. باسیلیکای سنت پیتر به دلیل داشتن گنبدی زیبا و بزرگ، از دوردست نگاه‌ها را مجذوب خود می‌کند.

این کلیسا که در محل کلیسایی دیگر بنا شده است در سال 1626 در زمینی به مساحت 200 هزار متر مربع ساخته شد. سقف کلیسا به دلیل داشتن روزنه‌های متعدد در روز با عبور نور جلوه‌ای زیبا به داخل بنا می‌بخشد. مجسمه‌هایی از حضرت مسیح و حواریون در بیرون کلیسا به شکل نیم دایره قرار گرفته‌اند و شکوه کلیسا را افزایش داده‌اند. پس از بازدید از میدان سنت پیتر، بازدید از این کلیسا و تماشای مراسمات مذهبی می‌تواند برایتان بسیار جذاب باشد.

جاهای دیدنی رم

4- کولوسِئوم از معروف ترین جاهای دیدنی رم

شاید تا کنون به واسطه فیلم‌ها و داستان‌ها با نبرد گلادیاتورها آشنا شده باشید. در زمان امپراطوری رم پادشان به تماشای نبرد و جنگ میان دو گلادیاتور می‌نشستند. بنای کولوسئوم یکی از مشهورترین محل‌هایی‌ست که این نبردها در آن برگزار می‌شد. البته در این فضا نمایش‌ها و سرگرمی‌های دیگری هم برپا می‌شد.

استارت ساخت این سازه در سال 70 میلادی زده شد. این بنایی بیضی شکل ظرفیتی بالغ بر 80 هزار نفر را داشت. کولوسئوم دارای چند طبقه سکوی تماشا برای مردمی‌ بود که به رایگان به تماشای نبردها و نمایش‌ها می‌آمدند. در قسمت زیرین بنا هم مسیرهایی برای دسترسی به میدان و همچنین آغل حیوانات وجود داشته است. برخی معتقدند که طرح استادیوم‌های ورزشی مانند استادیوم‌های فوتبال از طرح این بنا الهام گرفته‌ شده است.

جاهای دیدنی رم

5- انجمن رمی

یکی دیگر از سازه‌های خیره‌کننده ایتالیا که از دل تاریخ بیرون آمده است انجمن رمی است. انجمن رومی در نزدیکی کلوسئوم قرار دارد و از دیگر دیدنیهای رم است. این محل که روزی جایی برای برگزاری گردهمایی‌های سیاسی، سخنرانی‌ها و جشن‌های پیروزی بود، با گذشت زمان طولانی همچنان عظمت خود را حفظ کرده است.

گردشگران هر ساله از جای جای دنیا برای تماشای معماری این بنا ارزشمند راهی رم می‌شوند. معبدهای تیتوس، وستا و زحل از سازه‌های این مجموعه هستند. با بازدید از آنها گویی راهی رم باستان شده اید. قسمت‌هایی از این سازه‌ها با گذشت زمان تخریب شده است اما قسمت اعظم آن همچنان سرپا و استوار است.

انجمن رومی از دیدنیهای رم

6- تپه‌ پالاتین

تپه‌ پالاتین از نخستین محل‌های سکونت در رم بوده است. این تپه حدود 40 متر بالاتر از بنای انجمن رومی بوده و چشم‌اندازی جذاب به آن دارد. در این تپه می‌توانید از باغ فارنس که شامل عمارت، پوشش گیاهی و آب‌نماست دیدن کرده و هوایی تازه کنید. خانه لیویا و داموس فلاویا از جمله دیگر قسمت‌های این تپه برای بازدید و ماجراجویی است.

دیدنیهای رم

7- پانتئون

یکی از مشهورترین بناهای جهان و جاهای دیدنی رم، معبد پانتئون است. قدمت این سازه تاریخی به سال 125 میلادی بر می‌گردد. قسمت ورودی رواقی با ستون‌هایی بلند و سقفی زاویه دار دارد که توسط ستون‌ها حمایت شده اند. بعد از آن سالنی کروی شکل و بزرگ وجود دارد. تمام قسمت‌ها با اشکال هندسی زیبا سازی شده‌اند. نور بخش داخلی بنا توسط یک حفره گرد که در گنبد ایجاد شده بود تأمین می‌شود. این معبد با شکوه در قسمت مرکزی شهر و در میدان دلا روتوندا واقع شده است. نمای بیرونی و فضای داخلی این بنا شما را به سفری تاریخی می‌برد و تاریخی کهن را پیش روی شما می‌گذارد.

دیدنیهای رم

8- آب‌نمای تروی

یکی از زیباترین و مشهورترین آب‌نماهای جهان را می توانید در آب‌نما و فواره تروی ببینید. ارتفاع این آبنما حدود 26 متر و عرض آن 20 متر است. این آب‌نمای خیال‌انگیز که در سال 1762 ساخته شد، پیکرتراشی‌های بسیار زیبا و هنرمندانه‌ای دارد و شخصیت افسانه‌ای خدای اقیانوس‌ها را نمایش می‌دهد که بر ارابه‌ای سوار است و توسط پیام‌آوران اقیانوس‌ها حرکت داده می‌شود.

این بنا به نوعی رام کردن آب‌های خروشان دریاها را به تصویر می‌کشد و از جذاب‌ترین جاهای دیدنی رم است. اگر اهل تخیلات هستید می‌توانید سکه‌ای درون آب بیندازید تا به قول اهالی این منطقه روزی دوباره به رم سفر کنید. سکه‌های درون آب در فاصله‌های زمانی مشخص جمع آوری می‌شود و برای افراد مستمند استفاده می‌شود.

جاهای دیدنی رم ایتالیا

9- گالری بورگزه

یکی از دیدنی‌ترین موزه‌ها گالری بورگزه است که در گذشته ویلای کاردینال بوده است. این بنا در سال 1903 به گالری تبدیل شد. در این گالری نقاشی‌های خیره کننده، مجسمه‌ها و تندیس‌هایی از آثار مشهورترین هنرمندان همچون تیتان و رافائل به همراه اشیای گرانبها و آنتیک نگهداری می‌شود. در گالری بورگزه می‌توانید اطلاعاتی جالب در مورد تاریخ و هنر کسب کنید و از دیدن آثار هنری لذت ببرید. علاوه بر این، فرصتی برای پیاده روی و حضور در فضای سبز وجود دارد.

دیدنیهای رم

10- کلیسای سیستین

هر گوشه از شهر رم را که نگاه کنید بنایی تاریخی و یا مذهبی وجود دارد که از معماری جذابی بهره می‌برد و همچون نگینی می‌درخشد. از مشهور‌ترین مکان‌های مذهبی دنیا، کلیسای سیستین است. مراسم مهم انتخاب پاپ جدید در هر دوره در این کلیسا برگزار می‌شود. این عبادتگاه به دلیل داشتن نقاشی‌های هنرمندانه به سبک رنسانس و تزئینات ظریف و زیبا بسیار مورد استقبال گردشگران است. آثاری ارزشمند از هنرمندانی همچون میکل آنژ بر دیوارها و سقف‌های این کلیسا نقش بسته‌اند و جلوه‌ای بسیار اعجاب‌انگیز به آن بخشیده‌اند. این نقاشی‌ها کاملا مفهومی هستند. پشت هر کدام از این نقاشی‌ها داستانی وجود دارد که نقاش روایتگر آن است و این نوع از روایت، گردشگران را بسیار جذب می‌کند.

دیدنیهای رم ایتالیا

11- مجموعه‌ موزه‌های واتیکان

موزه های واتیکان از اصلی‌ترین جاذبه‌ها و جاهای دیدنی رم است. در آنجا از تماشای نقاشی‌ها و تندیس های پیکرتراشی‌ شده لذت خواهید برد. این مجموعه شامل موزه‌های گرگوریانو اجیزیانو، موزه‌ پیو‌ کلمنتینو، موزه‌ گرگوریانو اتراسکو و موزه‌ی کیارامونتی است. این موزه بسیار مورد استقبال است. برای بازدید از آن صف‌های طولانی در مقابل درب موزه شکل می‌گیرد که نشان از میزان محبوبیت این مکان در بین مردم دارد.

جاهای دیدنی رم در ایتالیا

12- کاخ کوئیرینال

بر روی تپه کوئیرینال کاخی با شکوه قرار گرفته است و محل اقامت رئیس جمهور ایتالیاست. این کاخ که جزء سرمایه‌های ملی ایتالیایی‌ها محسوب می‌شود بین مردم کشورهای دیگر هم محبوبیت دارد. در گذشته گردشگران اجازه بازدید از این کاخ را نداشتند، اما رئیس جمهور وقت این رویه را تغییر داد. اکنون امکان بازدید از کاخ و قسمت‌های مختلف آن وجود دارد. پس از آن می توانید در باغ کوئیرینال قدمی بزنید و در میان درختان و گل‌ها هوایی تازه کنید.

دیدنیهای رم ایتالیا

13- طاق کنستانتین

315 سال پس از میلاد حضرت مسیح، این بنا با 21 متر ارتفاع، به دلیل موفقیت امپراتور کنستانتین در جنگ ساخته شد. طاق کنستانتین از جنس سنگ است و تماماً با کند‌ه‌کاری تزئین شده است و دارای چهار ستون است که روی هر کدام مجسمه‌ای از یک سرباز ایستاده است. با اینکه زمان زیادی از خلق این بنا می‌گذرد اما همچنان صلابت خود را حفظ کرده است. این طاق در نزدیکی بنای کلوسئوم قرار گرفته است و با سنگ‌نوشته‌ها و تصاویر خود، روایتگر تاریخ رم باستان است.

جاهای دیدنی رم در ایتالیا

14- میدان دل پوپولو

میدان دل پوپولو را بناهای تاریخی و مجسمه‌های مختلف احاطه کرده‌اند. با انتخاب این میدان برای گشت و گذار می‌توانید سری به باسیلیکای پاروکیالی و کلیسای دی سانتا ماریا دی میراکولی بزنید. در میانه میدان ابلیسک مصری دیگری قرار گرفته است. پس از آن که بازدیدتان از میدان به پایان رسید می‌توانید به تپه پینچیو که در مجاورت میدان قرار گرفته سری بزنید و زیبایی‌های شهر رم را از ارتفاع نظاره‌گر باشید.

جاهای دیدنی رم ایتالیا

15- کلیسای دی سانتا ماریا مگیوره

در رم اماکن مذهبی فراوانی وجود دارد اما کلیسای دی سانتا ماریا مگیوره یا کلیسای مرمرین یکی از مشهورترین‌هاست و از معماری و طراحی داخلی بسیار چشم‌نوازی بهره می‌برد. برجی که ناقوس کلیسا در آن قرار دارد بنایی بلند است و کلیسا از داخل و بیرون با انواع تزئینات زیبا سازی شده است. ستون‌های کند‌ه‌کاری شده با کتیبه‌ها بیرون کلیسا را دیدنی کرده‌اند. در داخل نقاشی‌های هنرمندانه به همراه گچبری‌های طلایی جلوه‌ای خیره کننده به ساختمان بخشیده‌اند.

دیدنیهای رم

16- پل سنت آنجلو از دیدنیهای رم

این پل سنگی زیبا بر روی رودخانه تیبر قد علم کرده است و مسیری جذاب برای دسترسی به قلعه سنت آنجلو و کناره رودخانه است. می‌توانید لحظاتی را کنار رود بگذرانید و با تماشای آب روان ذهن خود را آرام کنید. تماشای رود و مناظر اطراف از روی پل نیز تصویری دلپذیر است که نباید از دست داد. بر روی هر یک از ستون‌های پل، تندیسی از یک فرشته‌ قرار گرفته تا زیبایی این محل را تکمیل کند.

جاهای دیدنی رم

17- باسیلیکای سنت کلمنت

یکی دیگر از مکان‌های مذهبی با تاریخی هزاران ساله باسیلیکای سنت کلمنت است. سقف کلیسا با نقاشی‌های مسحور کننده پوشیده و تزیین شده است. طراحی و معماری داخلی آن هم بسیار زیبا و ترکیبی از طاق‌ها و ستون‌ها در کنار هم است. طلاکاری‌هایی که در قسمت‌های مختلف نمای داخلی انجام شده است چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند.

دیدنیهای رم ایتالیا

18- پله‌های اسپانیایی

در فاصله میان دو میدان ترینیتا دی مونتی و دی اسپاگنا، پله‌هایی عریض و سنگی قرار دارند که به سبک باروک طراحی شده‌اند. اینجا محل مناسبی برای عکاسی و ثبت یادگاری در سفر به رم است. پله های اسپانیایی شامل 138 پله است. در پایین این پله‌ها آب‌نمای زیبایی قرار گرفته که طراوت محیط را بیشتر کرده است. یک موزه نیز در مجاورت این پله ها وجود دارد که قبلاً خانه شاعر فقید انگلیسی، جان کیتزبود. می توانید به رستوران و کافی شاپ‌ها اطراف بروید. کافه بابینگتون از جمله معروف‌ترین‌ آن‌هاست که در گذشته میزبان خانواده سلطنتی برای صرف چای بوده است.

جاهای دیدنی رم ایتالیا

19- محراب وطن

از دیگر جاهای دیدنی رم در ایتالیا محراب وطن است. این سازه در سال 1885 به عنوان یادبودی برای پادشاه ایتالیا، ویکتور امانوئل ساخته شد. محراب وطن معماری بسیار زیبایی با 70 متر ارتفاع دارد و در قسمت ورودی با ستون‌هایی تزیین شده است. رو‌به‌روی بنا مجسمه‌های سنگی مختلف و البته مجسمه برنزی امانوئل قرار گرفته است. پس از تماشای ساختمان و تزئینات آن می‌توانید سری به موزه‌ای که در طبقه زیرین این بناست بزنید و تاریخ و داستان‌هایی که در پشت اتحاد ایتالیا پنهان شده است را کشف کنید!

دیدنیهای رم

20- میدان ناوونا

یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی رم میدان ناووناست که با جو پرانرژی و شاداب خود حسابی حال و هوایتان را عوض می‌کند. در این میدان می‌توانید به تماشای آبنماهای بسیار زیبا که توسط هنرمندان معروف طراحی شده بنشینید و از شنیدن موسیقی زنده لذت ببرید. کافه و رستوران‌های متعددی در اطراف این میدان وجود دارند که پس از گردش و تفریح می‌توانید یک وعده ایتالیایی خوشمزه نوش جان کنید. در سال 1651 هنرمند مشهور برنینی اثری ماندگار و ارزشمند به نام آب‌نمای دی کواترو فیومی را طراحی و اجرا کرد که این اثر در میدان ناوونا رم جا گرفت. این سازه از یک ابلیسک مصری در مرکز آب‌نما و پایین‌تر از آن چهار مجسمه تشکیل شده که هر کدام سمبلی از یکی از رودهای دانوب، نیل، گنگ و ریو دلا پلاتا هستند. دو آب‌نمای دیگر هم در این محل وجود دارند که دل مورو و نپتون نام دارند. دل مورو مردی آفریقایی را در نبرد با دلفین نشان می‌دهد و نپتون خدای دریا‌ها را در کنار پریان به نمایش درآورده است.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)
مشاهده بیشتر
بستن

رومن فروم، نشانه هایی از دوران شکوه رومِ باستان!

تالار رومی، فروم رومی یا رومن فروم (به لاتین Roman Forum)  بنای تاریخی است که در مرکز شهر باستانی روم و محل فعالیت های مهم مذهبی، سیاسی و اجتماعی این شهر در دوران باستان بوده است. این مکان هم اکنون د ...

کلیسای سنت پیتر

کلیسای سنت پیتر در شهر رم بزرگترین کلیسای جهان است و بر روی مکانی احداث شده که برای مسیحیان از ارزش والایی برخوردار است و جز برجسته ترین کلیساهای ایتالیا و کل اروپا به شمار می رود اما برخلاف تصور عمو ...

معبد پانتئون رم بهترین بنای باستانی حفظ شده جهان

«معبد پانتئون رم» (The Pantheon) یکی از بناهای تاریخی ارزشمند ایتالیا محسوب می شود. آنقدر مهم که رکورد دار چندین ثبت جهانی می باشد: به عنوان بهترین بنای باستانی حفظ شده؛ به عنوان بنایی که بزرگترین و ...

آمفی تئاتر کولوسئوم تماشاخانه ای در رم باستان

با شنیدن یا دیدن واژۀ «کولوسئوم» (Colosseum or Coliseum) ممکن است این سؤال در ذهن نقش بندد که کولوسئوم چیست یا به چه معناست! این واژه که با عنوان آمفی تئاتر فلاوین نیز شناخته می شود، بزرگ ...

موزه واتیکان رم و کشف هنرهای شگفت انگیز رومی

«موزه های واتیکان» (Vatican Museums) یکی از بزرگترین مجموعه‌های هنری جهان را به خود اختصاص داده است. این مجموعه 7 کیلومتر امتداد دارد. در طول این 7 کیلومتر سالن‌ها و راهروهایی ر ...

فواره تروی رم جواهری از آب و سنگ

«فواره تروی در رم» (Trevi Fountain) یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین فواره‌های جهان به شمار می‌رود. اما در پشت این بنای معروف چه اتفاقاتی نهفته است که سبب شده ساخت آن به به ...