جاهای دیدنی سنت پترزبورگ

در این مقاله به معرفی جاهای دیدنی سنت پترزبورگ روسیه که در سال ۱۷۰۳ به دست پتر کبیر ساخته شد و تا مدت ها پایتخت روسیه بود و در حال حاضر نیز دومین شهر بزرگ روسیه است خواهیم پرداخت.

کلبه پتر کبیر از جاهای دیدنی سنت پترزبورگ

درسال ۱۷۰۳ این کلبه‌ی کوچک که به آن قصر کوچک پتر کبیر هم می گویند ساخته شد و این کلبه اولین بنای مسکونی در سنت پترزبورگ محسوب می شود. جالب است بدانید این کلبه تنها شصت متر مربع مساحت دارد و دارای یک اتاق خواب، یک نشیمن و یک اتاق مطالعه است و همچنین دارای سقف بلند و پنجره های بزرگی است که در آن زمان بر اساس معماری روستایی روسیه ساخته شده است. پتر کبیر به مدت پنج سال در این کلبه زندگی کرد تا فرایند ساخت کاخ زمستانی آرمیتاژ به اتمام برسد. این کلبه در حال حاضر ماهیت موزه مانندی دارد و شما می توانید با بازدید از این کلبه وسایل و نامه ها و... باقی مانده از پتر کبیر را مشاهده کنید.
باید بدانید که این کلبه در همه روزهای هفته به جز پنجشنبه، از ۱۰الی ۱۸ باز است و روز های پنجشنبه شما می توانید از ساعت ۱۳ الی ۲۱ از این کلبه دیدن کنید. البته اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که عکاسی کردن جزو لاینفک زندگی‌تان است و عادت دارید در هر سفر تعداد زیادی عکس بیندازید، باید بدانید برای عکاسی باید هزینه ای علاوه بر هزینه بازدید کلبه بپردازید تا به شما اجازه عکاسی داده شود.

جاهای دیدنی سن پترزبورگ روسیه
موزه ارمیتاژ

اگر از آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به موزه و دیدن آثار تاریخی و نقاشی هنرمندان بزرگ از جمله لئوناردو داوینچی، اگوست رودن، کلود مونه، پیکاسو و...هستید پیشنهاد می‌کنم در سفر به سن پتر زبورگ فرصت بازدید از این موزه را از دست ندهید، شما علاوه بر بازدید از یک موزه ی منحصر به فرد و دیدن اشیای بی نظیر و جواهرات فرصت بازدید از یک بنای فوق العاده زیبا را خواهید داشت و به عبارتی با یک تیر دو نشان خواهید زد و از یکی از منحصر به فرد ترین  جاهای دیدنی سنت پترزبورگ و حتی دنیا بازدید کرده اید.
موزه ارمیتاژ از بزرگترین وقدیمی ترین موزه های فرهنگ و هنر جهان به شمار می رود و جزو پنج موزه برتر جهان است، باید بدانید که پنجشنبه اول هر ماه می توانید به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچگونه وجهی از این مکان دیدنی بازدید کنید . این موزه دارای شعبه های رسمی در آمستردام، کازان روسیه، ایتالیا و ویبورگ روسیه نیز هست.
خرید و جمع آوری آثار هنری این موزه که متشکل از سی میلیون آثار هنری بی نظیر و فوق العاده است، بیشتر توسط کاترین کبیر انجام شده است و نکته ی جالبی که وجود دارد در آن زمان هر شخصی اجازه بازدید از این آثار هنری را نداشته است؛ در واقع کاترین آثار هنری را در نگارخانه شخصی خود که نام آن را گوشه ی تنهایی گذاشته بود نگهداری می کرد و تنها افراد خاصی اجازه داشتند از این آثار هنری دیدن کنند.
مطلبی که از نامه‌های کاترین برداشت می شود این است که او معتقد بوده فقط خودش و موش های کاخ به زیبایی های این اثارهنری واقف بودند و بقیه از درک این حجم از زیبایی و هنر عاجز بوده اند! باید بدانید اصلی ترین بخش موزه، کاخ زمستانی است که در گذشته محل سکونت تزار ها محسوب می شده است وبعد از انقلاب روسیه به فرمان لنین این بنا تغییر کاربری داده وبه موزه ای برای بازدید عموم تبدیل شده است.

دیدنی های سنت پترزبورگ
کاخ کاترین

اولین چیزی که در کاخ کاترین مورد توجه قرار می گیرد رنگ نمای آن است که تلفیقی از سفید وآبی است و به این نما جلوه خاصی داده است. پتر کبیر در سال ۱۷۰۸ این قصر را به همسر خود کاترین اول هدیه داد و بعدها الیزابت اول در طی سال های ۱۷۵۲ تا ۱۷۵۶ با استخدام یک معماری ایتالیایی اقدام به تغییر این بنا کرد وبه شکوه وجذابیت آن افزود.
این بنا به دلیل تزیینات منحصر به فرد ، به کارگیری ۱۰۰ کیلوگرم طلا که درمجسمه ها وگچ بری های این قصر به کار گرفته شده واتاق مشهور کهربایش در واقع از زیباترین وباشکوه ترین قصرهای جهان محسوب می شود . تالار ورودی آن تالاری است به نام اتاق طلایی که از طلای بسیاری در ساخت آن استفاده شده و ویژگی خاص دیگر آن پنجره های بزرگش است که آفتاب از آن‌ها به دیوار های طلایی اتاق می تابد و شما می توانید شاهد منظره ای فوق العاده زیبا در یکی از جاهای دیدنی سنت پترزبورگ باشید.
اتاق مشهور کهربا هم که به دستور همسر دوم پتر کبیر ایجاد شده، اتاقی خاص است که در ساخت آن از کهربا استفاده شده و مزین به طلا و سنگ های ارزشمند است، این اتاق که به اتاق امبر هم معروف است، در جنگ جهانی دوم دچار غارت لوازم و وسائل شد و در سال ۱۹۷۸ همزمان با سیصدمین سالگرد تاسیس سن پترزبورگ مورد بازسازی و مرمت قرارگرفت. جزئیات به کار رفته در تراش سنگ‌های کهربا بسیار زیاد است و بازدید از آن شما را به تحسین وا می دارد. 
این بنا در گذشته اقامتگاه تابستانی تزارهای روس بوده اما پس از انقلاب اکتر تبدیل به موزه ای ارزشمند شده که بازدید از آن برای عموم مردم آزاد است و می توانید با بازدید از این موزه از وسایل و اشیای متعلق به خاندان تزار دیدن کنید.

دیدنی های سنت پترزبورگ
کلیسای ناجی در خون

این کلیسا که در مرکز شهر قرار گرفته از اصلی ترین جاهای دیدنی سنت پترزبورگ محسوب می شود و نام های دیگری از جمله کلیسای بنا شده بر خون و...هم دارد.
داستان ساخت این کلیسا به مرگ الکساندر دوم بازمی‌گردد، پس از مرگ او، پسرش الکساندر سوم در سال ۱۸۸۳ تصمیم به ساخت این بنا به عنوان یادبودی برای پدرش گرفت.

مکان های دیدنی سنت پترزبورگ
ویژگی خاص این کلیسا، این است که دارای ۷۵۰۰ متر مربع موزائیک است و البته این کلیسا تا به امروز داستان هایی زیادی را پشت سر گذاشته است.
البته در این کلیسا فقط مراسم یادبود برای الکساندر سوم برگزار می‌شده و امکان برگزاری مراسم مذهبی در آن وجود نداشته است. این بنا در جریان انقلاب ۱۹۱۷ متحمل خرابی هایی شد و دولت شوروی در سال ۱۹۳۰ آن را تعطیل اعلام کرد.
متاسفانه در جنگ جهانی دوم این کلیسا به عنوان محلی برای جمع آوری اجساد مورد استفاده قرار گرفت و بعد از اتمام جنگ هم از آن به عنوان انبار سبزیجات استفاده می‌شد تا اینکه در سال ۱۹۹۷ این کلیسا بازگشایی و تبدیل به موزه شد تا به عنوان یکی از جاهای دیدنی سنت پترزبورگ عموم مردم بتوانند از آن بازدید کنند.

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)
مشاهده بیشتر
بستن

کلیسای ناجی در خون

یکی از متفاوت‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر سن پترزبورگ کلیسای ناجی در خون، می باشد کلیسایی که هیچگاه محلی عمومی برای عبادت نبود و شاهد هیچ گونه مراسم مذهبی نیز نبود اما با معماری و تاریخچه ی خاص خود م ...

قلعه پیتر و پاول اولین سازه سن پترزبورگ

«قلعه پیتر و پاول» (Peter and Paul Fortress) در جزیره زایاچی (Zayachy Island) اولین سازه‌ای است که در شهر سن پترزبورگ ساخته شد. پیتر کبیر در 16 می سال 1703 میلادی، دستور ساخت این بنا را صادر کرد. با ...

کلیسای سنت ایزاک بزرگترین کلیسای جامع روسیه

از «کلیسای جامع سنت ایزاک یا سنت اسحاق سن پترزبورگ» به عنوان کلیسای اصلی شهر و بزرگترین کلیسای جامع روسیه یاد می شود. این صومعه از نشانه های برجسته امپراطوری روسیه است. پس از یکصد و ...

موزه هرمیتاژ یا آرمیتاژ سن پترزبورگ مجموعه ای بسیار لوکس

موزه آرمیتاژ کجاست؟ یکی از باشکوه ترین و محبوب ترین موزه های جهان را می توان در سن پترزبورگ پیدا کرد. این همان موزه آرمیتاژ یا هرمیتاژ (Hermitage Museum) است که با بیش از 3 میلیون آیتم، از بزرگ ترین ...